DAJ CYNK

5G w Deutsche Telekom obejmuje już 40 mln osób

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6753

5G w Deutsche Telekom obejmuje już 40 mln osób

Deutsche Telekom narzuca rekordowe tempo wdrażania sieci 5G. Operator poinformował, że w zasięgu jego 5G jest już 40 mln osób, czyli więcej niż obywateli ma Polska, a zarazem około 50% populacji Niemiec.

Tempo rozwoju 5G w sieci Deutsche Telekom jest imponujące. W połowie czerwca niemiecki operator informował, że w zasięgu jego 5G jest około 16 milionów osób, za co odpowiadało 12 tysięcy stacji bazowych.

Zobacz: DT: Magentowe 5G dostępne dla 16 milionów Niemców

Przez kolejne tygodnie operator intensywnie budował zasięg i od czerwca przystosował do działania 5G kolejne 18 tysięcy przekaźników, czyli łącznie ma ich około 30 tysięcy. Sieć 5G dotarła w lipcu do ponad 3 tysięcy nowych miejscowości. To jednak nie koniec – należy spodziewać się dalszego szybkiego przyrostu zasięgu 5G, bo sieć zostanie dostarczona do kolejnych, niekiedy dość dużych miast jak Brema czy Dortmund. Operator nie zapomina przy tym o terenach wiejskich, a także miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów, jak góry Harz czy wyspa Sylt na Morzu Północnym.

Jak Deutsche Telekom udało się tak szybko zbudować tak gigantyczny zasięg? To oczywiście zasługa częstotliwości 2,1 GHz (2100 MHz), czyli takich samych, z których korzystają polscy operatorzy, w tym T-Mobile. Te częstotliwości zapewniają łatwe pokrycie terenu, ale nie oferują dużych prędkości pobierania danych. Na terenach pozamiejskich deklarowana przez DT prędkość wynosi do 225 Mbps. W ostatnich tygodniach niemiecki operator uruchomił 5G w 2,1 GHz na 15 tysiącach nowych nadajników. 

Zobacz: Jak szybkie jest 5G w T-Mobile? Sprawdziliśmy to w Warszawie
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy 5 miast Polski i oto wyniki

Częstotliwości zasięgowe uzupełniane są w dużych miastach przez „prawdziwe 5G”, czyli usługi w paśmie 3,6 GHz, które pozwala już osiągnąć realne 600 - 800 Mbps, a teoretycznie nawet do 1 Gbps. Tych przekaźników Deutsche Telekom dostawił w lipcu około 3 tysięcy. 

Sieć 5G w Deutsche Telecom bazuje na infrastrukturze dostarczanej przez Ericssona, ale także przez firmę Huawei. Budowa sieci 5G w DT rozpoczęła się rok, temu, w lipcu 2019 r.

Zobacz: Nie wszyscy słuchają Amerykanów. Belgia i Niemcy nie planują wykluczać firmy Huawei
Zobacz: Deutsche Telekom zaczyna wdrażanie 5G w Niemczech

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Deutsche Telekom

Źródło tekstu: Teleconpaper, Telecoms.com

Przewiń w dół do następnego wpisu