DAJ CYNK

Nu, haraszo! Pod Kremlem ruszyły testy sieci 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7099

Do grupy państw, w których ruszyły testy sieci 5G, dołączyła Rosja. Operator telefonii komórkowej Tele2 Rosja, we współpracy z firmą Ericsson, uruchomił pilotażową sieć 5G na ulicy Twerskiej w centrum Moskwy.

Pilotażowy obszar objął ulicę Twerską od Kremla po Obwodnicę Sadową (Sadowoje Kolco), czyli jedną z najbardziej reprezentacyjnych dzielnic stolicy Rosji. Testowa sieć 5G w Moskwie uruchomiona została w paśmie 28 GHz, w trybie NSA (Non-standalone). W początkowym etapie umożliwia to Tele2 testowanie sieci 5G na bazie infrastruktury LTE. 

Zobacz:Cała prawda o 5G – debata zwolenników i przeciwników sieci nowej generacji
Zobacz: Orange zapowiada inwestycje i testuje 5G w Warszawie i Lublinie

Podczas pilotażu na ulicy Twerskiej operator nie tylko chce testować techniczne aspekty działania sieci 5G, ale także wykorzystać ją do demonstracji możliwości, jakie stwarza ten standard, na przykład rzeczywistości wirtualnej.

Jednak nie tylko Moskwa przystępuje do testów sieci 5G. Pilotażowe obszary 5G będą wdrażane w głównych miastach Rosji jako cześć federalnego programu Cyfrowa Gospodarka. Sieci 5G mają zostać uruchomione w pięciu miastach Rosji w 2022 r. oraz w 15 miastach w 2024 r.

Zobacz: Mieszkańcy Pstrągowej nie chcą nadajnika 5G. Tylko nikt nie zamierza go budować
Zobacz: Narodowy Program Zdrowia: nie ma dowodów na negatywny wpływ 5G na zdrowie człowieka

Tele2 i Ericsson podpisały umowę na wdrożenie technologii 5G w Rosji na targach MWC w Barcelonie w lutym bieżącego roku. Zgodnie z warunkami pięcioletniej umowy na modernizację sieci w całym kraju zostanie rozmieszczonych ponad 50 tys. stacji bazowych 5G. Firmy podpisały również porozumienie w sprawie uruchomienia wspólnej strefy testowej 5G w Moskwie na Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Petersburgu, które odbyło się w czerwcu.

Zobacz: Izrael ogłasza przetarg częstotliwości 5G i wsparcie dla operatorów
Zobacz: Play uruchamia sieć 5G w Toruniu

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: Telecompaper, Mobile Europe

Przewiń w dół do następnego wpisu