DAJ CYNK

Bez aluminiowej czapeczki. Instytut Łączności będzie edukował na temat PEM i SI2PEM

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4366

Instytut Łączności będzie edukował na temat PEM i SI2PEM

Instytut Łączności rozpoczął nową kampanię edukacyjną poświęconą tematyce promieniowania pól elektromagnetycznych (PEM). Materiały przygotowane przez ekspertów Instytutu będą odpowiedzią na wątpliwości związane z nowymi limitami PEM w środowisku i sposobami pomiarów jego natężenia. Kampania jest związana ze zbliżającym się uruchomieniem systemu SI2PEM.

Zwiększenie norm natężenia pola elektromagnetycznego PEM, wprowadzone z myślą o rozwoju sieci 5G i dalszej rozbudowie infrastruktury sieci komórkowych wywoływało w swoim czasie wiele emocji i wątpliwości. Zanim w grudniu 2019 roku podpisane zostało ministerialne rozporządzenie w tej sprawie, przeciwnicy 5G kreślili ponure wizje, w których zwiększone promieniowanie elektromagnetyczne będzie dziesiątkować populację.  

Zobacz: Normy PEM - jest rozporządzenie ministra klimatu w sprawie kontroli ich przestrzegania

Temat wciąż jeszcze wywołuje kontrowersje, więc Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy podjął się przeprowadzenia kampanii informacyjnej w tej sprawie. Eksperci Instytutu przygotowali materiały edukacyjne dotyczące obowiązujących od początku roku nowych limitów PEM, metod pomiarów pól elektromagnetycznych oraz innych zagadnień związanych z PEM, także dotyczących nowej sieci 5G

Przygotowane prezentacje i filmy są skierowane do zwykłego odbiorcy, który szuka w sieci informacji na temat PEM i często trafia przy tym na niesprawdzone lub wprowadzające w błąd informacje. Mają za zadanie w prosty i zrozumiały sposób przekazać wiedzę o tych trudnych zagadnieniach.

Zobacz: Nowe normy pola elektromagnetycznego w Polsce jak w Europie – rozporządzenie podpisane

Czego dokładnie dotyczy kampania?

Kampania będzie przede wszystkim odpowiedzią na pojawiające się w związku ze zmianą limitów PEM pytania i wątpliwości, między innymi:

  • dlaczego wprowadzono nowe limity?
  • czy rzeczywiście zwiększono je stukrotnie?
  • jak wpłynie to na pracę rozruszników serca i innych implantów medycznych?
  • czym różnią się amatorskie i profesjonalne pomiary PEM?

Materiały pojawią się na stronach internetowych i na kanale YouTube Instytutu, a informacje o nich będą regularnie publikowane w mediach społecznościowych oraz portalu internetowym.

Pierwszy post wyjaśniający, dlaczego zmieniono limity PEM, został opublikowany na Facebooku, na stronie IŁ: https://www.facebook.com/Instytut.Lacznosci/posts/1663241257157615

Zobacz: System SI2PEM prawie gotowy. Każdy sprawdzi poziom promieniowania

Zbliżą się uruchomienie systemu SI2PEM

Celem kampanii jest również zapoznanie obywateli z rzetelną wiedzą na temat PEM w związku ze zbliżającym się uruchomieniem systemu SI2PEM.

SI2PEM, czyli System Informacyjny o Polach Elektromagnetycznych, to dostępna dla wszystkich aplikacja zbierająca wyniki pomiarów PEM wykonanych na terenie Polski przez akredytowane laboratoria. Umożliwi też sprawdzenie wyliczonego poziomu PEM w dowolnym miejscu w kraju, z dokładnością do 1 metra. System jest budowany przez Instytut Łączności we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, jego uruchomienie ma nastąpić jeszcze w tym roku. 

Instytut Łączności planuje wtedy publikację kolejnej serii materiałów wyjaśniających zasady działania SI2PEM.Instytut Łączności od dawna zaangażowany jest w działania edukacyjne i popularyzację wiedzy na temat pól elektromagnetycznych. 

Dodatkowe informacje na temat PEM będą także zamieszczane na prowadzonej przez Instytut stronie https://pem.il-pib.pl.

Zobacz: Prezes UKE o PEM i 5G - zwiększamy normy promieniowania, albo stawiamy więcej nadajników
Zobacz: Zmiany norm PEM. Ruszają konsultacje społeczne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy

Przewiń w dół do następnego wpisu