DAJ CYNK

[Aktualizacja] Nowe normy pola elektromagnetycznego w Polsce jak w Europie – rozporządzenie podpisane

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 68509

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające nowe normy promieniowania pola elektromagnetycznego (PEM). Dokument został też asygnowany przez Ministra Cyfryzacji. Rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu 7 dni od ogłoszenia.

Według nieoficjalnych jeszcze informacji zatwierdzone przez obydwa ministerstwa nowe normy pozostają w zgodzie z wartościami, jakie wcześniej znalazły się w projekcie rozporządzenia. A to oznacza zwiększenie dopuszczalnych norm do 10 W/m2 (gęstość mocy)  i 61 V/m (składowa elektryczna) dla częstotliwości z zakresu 2 - 300 GHz.

Zobacz: Zmiany norm PEM. Ruszają konsultacje społeczne
Zobacz: O PEMach na Narodowym - potężna dawka wiedzy o PEM i sieci 5G

Taki poziom promieniowania pola elektromagnetycznego to bezpieczny standard przyjęty już niemal w całej w Europie. Jest zgodny z zaleceniem Komisji Europejskiej, które obowiązuje już w 20 krajach na naszym kontynencie, w tym także w Niemczech, Norwegii i Szwecja. Są to kraje wyróżniające się jedynymi z najwyższych na świecie wskaźników długowieczności i  słynące z dbałości o zdrowie swoich obywateli. Wszystkie te państwa dopuszczają funkcjonowanie w środowisku pola elektromagnetycznego o sile 10 W/m2 mając pełne przekonanie, że pole o takim natężeniu nie zagraża zdrowiu społeczeństwa.

W Polsce dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego PEM było dotąd stukrotnie niższe. Dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego, dotyczący częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz, obejmujący sieci komórkowe, wynosił 0,1 W/m2 (jedna dziesiąta wata na metr kwadratowy). Taki stan rzeczy ustalony został rozporządzeniem Ministra Środowiska z 30 października 2003 roku, w czasach, gdy sieci mobilne dopiero zaczęły się na dobre rozwijać. 

Zobacz: Czym jest PEM i jak się wykonuje pomiary pola elektromagnetycznego?
Zobacz: System SI2PEM prawie gotowy. Każdy sprawdzi poziom promieniowania

Tak niskie normy ograniczały dalszy rozwój sieci telekomunikacyjnych. Nie chodzi przy tym wyłącznie o wywołujące tyle emocji sieci 5G, gdzie wyższe normy PEM rzeczywiście są kluczowe,  le także o istniejące, przeciążone sieci LTE. Dobudowanie nowych nadajników 4G czy też zwiększenie mocy już istniejących nie byłoby możliwe bez zmiany norm. Przyjęcie nowego rozporządzenia to bardzo dobra wiadomość dla operatorów, dla ich klientów, dla nas wszystkich.

AKTUALIZACJA

Nowe normy pól elektromagnetycznych wchodzą w życie 1 stycznia 2020 r. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia własnie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku

ZRÓŻNICOWANE DOPUSZCZALNE POZIOMY PÓL ELEKTROMAGNETYCZNYCH 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Twitter, GOV.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu