Rządowy projekt nowelizacji Tarczy Antykryzysowej przyjęty ostatecznie przez Sejm. Co to oznacza dla telekomów i ich klientów?
Nowelizacji ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 przeszła przez Senat i po poprawkach wróciła do Izby Niższej polskiego parlamentu. Sejm odrzucił większość poprawek Senatu i przyjął zmiany proponowane przez rząd. Tarcza Antykryzysowa 2.0 dotyczy również telekomów.

Zmiany w tak zwanej "Tarczy Antykryzysowej" mają pomóc konsumentom i przedsiębiorcom w przetrwaniu trwającej obecnie sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2. Nowelizacja dotyczy również operatorów telekomunikacyjnych, którzy dostają między innymi ułatwienia związane z budową tymczasowej infrastruktury w miejscach, w których jest to konieczne do sprawnego funkcjonowania sieci.



Jak pisze na swoich łamach Telko.in , po batalii parlamentarnej Sejm na posiedzeniu plenarnym odrzucił większość poprawek Senatu i przyjął projekt nowelizacji w lekko zmienionej wersji rządowej. Oznacza to między innymi:
- skrócenie terminu, po którym operator może postawić maszt tymczasowy (z 30 do 3 dni),
- prawo do asysty policyjnej, gdy konieczne jest uzyskanie dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej na prywatnym terenie (na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego),
- obowiązek udostępniania przez telekomy danych lokalizacyjnych użytkowników sieci,
- nielimitowany dostęp do Internetu w przypadku korzystania ze stron internetowych wskazanych przez ministra cyfryzacji,
- uruchomienie Funduszu Szerokopasmowego oraz przeznaczenie na jego cele 87 mln zł,
- wyłączenie z zawieszenia biegu terminów spraw administracyjnych związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną,
- odstąpienie od karanie operatorów telekomunikacyjnych, którzy do 31 marca nie złożyli obowiązkowych sprawozdań do UKE.