DAJ CYNK

Szybki Internet w Polsce. Inwestycje mają pochłonąć ponad 11 mld zł

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Szybki Internet w Polsce inwestycje 11 mld zł

Rząd ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie budowy szybkich sieci internetowych w Polsce. Inwestycje maja pochłonąć ponad 11 miliardów złotych do 2026 roku, a większość tej kwoty ma pochodzić z dotacji unijnych.

Ponad 80% gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do szybkiego Internetu , między innymi dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) – wynika z komunikatu na stronie gov.pl. Jak możemy dalej przeczytać, wciąż ponad 3 miliony budynków w naszym kraju jest wykluczonych cyfrowo. Ma to się zmienić między innymi dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Rząd przewiduje, że z każdego z tych źródeł na inwestycje internetowe będzie po około 1 mld euro. Po uwzględnieniu wkładu własnego operatorów, do 2026 roku mają być realizowane inwestycje o wartości ponad 11 mld zł.

Cyfryzacja KPRM zwraca uwagę, że do tych projektów musimy się dobrze przygotować. Z tego powodu istotne są konsultacje społeczne, które mają na celu:

  • poznanie opinii na temat proponowanych zasad konkursów na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych – aby wsparcie udzielane było efektywnie i przyczyniło się do wyeliminowania tzw. „białych plam” w dostępie do szybkiego Internetu,
  • zebranie planów inwestycyjnych operatorów – po to by wiedzieć, gdzie dostęp do szybkiego Internetu zostanie zapewniony na zasadach rynkowych i gdzie nie ma potrzeby interwencji państwa.

Szybki Internet w Polsce inwestycje 11 mld zł

Konkursy na budowę sieci w ramach KPO i FERC

Bazując na doświadczeniach z wdrażania I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, rząd przygotował założenia dotyczące kolejnych konkursów na dofinansowanie projektów szerokopasmowych. Do najważniejszych różnic względem POPC należą:

  • obowiązek beneficjentów do podłączenia wszystkich budynków na danym obszarze – w tym budynków, które nie będą jeszcze istnieć w momencie ogłaszania konkursów,
  • ograniczenie dofinansowania przypadającego na pojedynczego beneficjenta w celu włączenia w proces przedsiębiorstw z sektora MŚP,
  • dopuszczanie do konkursów wyłącznie podmiotów z udokumentowanym doświadczeniem inwestycyjnym lub o doskonałej kondycji ekonomicznej.

Więcej informacji można znaleźć w poniższych dokumentach:

Plany inwestycyjne operatorów

Zebranie planów inwestycyjnych ma na celu sprawdzenie, gdzie przedsiębiorcy będą inwestować w infrastrukturę telekomunikacyjną ze środków własnych. Takie obszary nie będą wyznaczone do konkursów ze środków KPO i FERC. Rząd interesują inwestycje realizowane w obszarach, w których nie występuje infrastruktura telekomunikacyjna umożliwiająca świadczenie usług dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Zobacz: Tauron rozbudowuje światłowód i chwali się nowym wynikiem
Zobacz: Inea rozszerzy zasięg światłowodu o 2,4 mln adresów w całej Polsce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM

Przewiń w dół do następnego wpisu