DAJ CYNK

Stany Zjednoczone chcą nałożyć sankcje na SMIC, producenta procesorów, ostatnią nadzieję Huawei

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Stany Zjednoczone chcą nałożyć sankcje na SMIC, producenta procesorów, ostatnią nadzieję Huawei

Stany Zjednoczone podjęły wiele działań, które mają na celu wyeliminowanie firmy Huawei z międzynarodowych rynków. Teraz administracja prezydenta Trumpa wzięła na celownik producenta procesorów SMIC, ostatnią nadzieję Huaweia. Firma podejrzewana jest o bliskie stosunki z chińskim sektorem obronnym.

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone zaostrzyły swoją politykę wobec dostawców technologii, którzy współpracowali z Huaweiem. Zakazem współpracy objęty został tajwański gigant rynku półprzewodników – firma TSMC, która produkowała dla Huaweia procesory Kirin. Ponieważ TSMC korzystał z amerykańskich rozwiązań i patentów, administracja Donalda Trumpa miała instrumenty nacisku na tajwańską firmę. Podobnie było z MediaTekiem, który zaczął dostarczać Huaweiowi własne układy Dimensity, ale też został poddany obostrzeniom.

Zobacz: MediaTek zwraca się do USA o zgodę na handel z Huaweiem

W tej sytuacji jedyną nadzieją dla Huaweia pozostał szanghajski SMIC (Semiconductor Manufacturing Internal Corporation) – największy producent układów w Chinach, który jednak ustępuje skalą działania TSMC. 

SMIC był dotąd jedynym producentem chipów, który nie został objęty ograniczeniami USA. Nie miał też żadnych związków z Huawei i dopiero kilka miesięcy temu obydwie firmy porozumiały się w sprawie produkcji układu Kirin 710A. 

Zobacz: Kirin 710A to pierwszy układ Huaweia wyprodukowany przez SMIC, a nie TSMC

Zanim jednak doszło do dalszego rozwoju współpracy, administracja Donalda Trumpa oświadczyła, że rozważa dodanie SMIC do „czarnej listy”. Inicjatywa nowych restrykcji  wyszła ze strony Departamentu Obrony USA, który w tej chwili analizuje z innymi agencjami rządowymi, czy SMIC powinien zostać objęty zakazem. 

„Jesteśmy w kompletnym szoku” – skomentował to przedstawiciel SMIC, dodając, że firma jest gotowa na rozmowy z agencjami rządowymi USA w nadziei na rozwiązanie  nieporozumień.

Zobacz: Zaczyna się - Huawei Enjoy 20 Plus wymienia Kirina na MediaTeka

Jak się okazuje, bezpośrednie zainteresowanie Pentagonu firmą SMIC nie jest efektem jej niewielkiej jeszcze współpracy z Huaweiem. Zarzuty mają większy kaliber. Jeden z amerykańskich producentów, działających na zlecenie Departamentu Obrony, firma SOS International z Reston w stanie Wirginia, oświadczył, że SMIC ma liczne powiązania z chińskim sektorem obronnym, w tym zaawansowaną współpracę z CETC – państwowym producentem elektroniki wojskowej, działającym na rzecz rządu Chin. Według SOS International, SMIC i CECT opracowywały wspólnie nowe technologie produkcji elektrofoniki, z myślą o zastosowaniu przez chińską armię.

Zobacz: Huawei Mate 40 będzie ostatnim telefonem z Kirinem
Zobacz: Dlaczego Huawei nie pokazał nowego Kirina na IFA?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters, The Washington Post