DAJ CYNK

MediaTek zwraca się do USA o zgodę na handel z Huaweiem

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3898

MediaTek zwraca się do USA o zgodę na handel z Huaweiem

Oto technologiczny globalizm w pełnej krasie – tajwański MediaTek zwrócił się do amerykańskiego rządu o możliwość handlu z chińskim Huaweiem. Brak zgody oznacza kolejne poważne problemy dla producenta smartfonów.

Rząd USA wydał wyrok śmierci na Huaweia – powiedział jeden z analityków rynkowych, komentując ostatnie posunięcia administracji Donalda Trumpa wobec chińskiego producenta. Po wygaśnięciu wcześniej przyznanej, tymczasowej licencji na handel amerykańskich firm z Huaweiem, Stany Zjednoczone zaostrzyły kurs, blokując także pośredników i firmy trzecie, współpracujące z chińskim gigantem.

Zobacz: USA dopiero teraz zauważyły, że Huawei ma firmy zależne

Że w stwierdzeniu o wyroku śmierci nie ma przesady, widać po tym, jak układa się współpraca Huaweia z producentami podzespołów. Firma TSMC, wytwarzająca dla Huaweia układy Kirin, nie przyjmuje już od niego zamówień i po 15 września zerwie z nim stosunku biznesowe, przynajmniej na dotychczasowym poziomie.

Zobacz: Bez Huaweia straty Qualcomma sięgną miliardów dolarów rocznie

W podobnej sytuacji jest MediaTek, którego obejmują  te same obostrzenia. Firma poinformowała dziś, że zwróciła się do rządu USA z prośbą o możliwość dostarczania procesorów i innych technologii do Huaweia. Jeżeli administracja Donalda Trumpa nie udzieli takiej licencji, po 15 września również MediaTek będzie musiał zaprzestać współpracy z Huaweiem.

Zobacz: TSMC zdąży wyprodukować Kiriny 1020 dla Huaweia

Dlaczego firma z Tajwanu musi pytać Amerykanów o zgodę na handel z producentem z Chin? Oczywiście chodzi o wykorzystanie amerykańskich patentów i technologii w układach SoC i modemach 5G. Mimo starań Chińczyków o stworzenie urządzeń całkowicie pozbawionych amerykańskich rozwiązań, jak dotąd okazało się to niemożliwe, co pozwala Amerykanom szachować Huaweia.

Zobacz: Kiedy aktualizacje dla smartfonów Huawei? Może nigdy, nawet gdy masz P30 Pro. Huawei uspokaja...

Brak zgody na udzielenie licencji dla MediaTeka może faktycznie okazać się wyrokiem śmierci na Huaweia. To właśnie tajwański producent procesorów stanowił nadzieję dla Huaweia, że będą mogły powstawać kolejne smartfony tej marki, zwłaszcza w kontekście rosnącego rynku 5G. Firmy Huawei i Honor coraz częściej sięgał ostatnio po układy MediaTeka w swoich nowych modelach, teraz mogą być także i tego pozbawione.    

Zobacz: Zaczyna się - Huawei Enjoy 20 Plus wymienia Kirina na MediaTeka

We wrześniu spodziewana jest premiera smartfonów Huawei Mate 40 z układami z serii Kirin 1000 (5 nm) wyprodukowanymi  jeszcze przez TSMC. Co będzie dalej, to jedna wielka niewiadoma... 

Zobacz: Huawei pokaże nowe Kiriny 3 września, czy pojawi się też Mate 40?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Android Central, Reuters, FT

Przewiń w dół do następnego wpisu