Polski Światłowód Otwarty sypnie miliardami na rozbudowę sieci
Polski Światłowód Otwarty, spółka należąca w połowie do Grupy Play, zapowiada inwestycje o wartości ponad 5 mld złotych. Pochodzące z kredytów środki pozwolą rozbudować starą sieć HFC odziedziczoną po UPC, jak i wybudować nową.

Polski Światłowód Otwarty (PŚO), hurtowy operator sieci szerokopasmowych uruchomił nowe finansowanie przeznaczone na modernizację obecnej, przejętej wraz z aktywami UPC sieci HFC (Hybrid Fibre-Coaxial) do standardu FTTH (Fiber-to-The-Home) oraz dalszą rozbudowę sieci światłowodowej.
Dzięki temu operator będzie mógł spełnić swoje obietnice objęcia zasięgiem ponad 6 mln gospodarstw domowych w Polsce, co ma nastąpić do 2028 r. Obecnie PŚO zapewnia zasięg dla 3,7 mln gospodarstw. Sieć oferowana jest bez ograniczeń dostawcom detalicznym.



Modernizacja i rozbudowa sieci realizowane są w standardzie XGS-PON. Dzięki niemu operatorzy korzystający z sieci Polskiego Światłowodu Otwartego będą mogli zaoferować usługi FTTH o prędkości do 5 Gb/s.
Finansowanie, w łącznej wysokości 5,125 mld zł, składa się z kredytów terminowych oraz kredytu odnawialnego, udzielonych PŚO na warunkach rynkowych przez grupę polskich i międzynarodowych banków oraz przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z pozyskania i uruchomienia tego finansowania. Umożliwi ono PŚO modernizację sieci HFC do standardu FTTH oraz pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na szybki internet na obszarach, gdzie usługi szerokopasmowe są niedostępne lub są dostępne w niewystarczającym stopniu
– powiedział Jarosław Wojciechowski-Boruta, dyrektor finansowy PŚO.
Okres dostępności finansowania został ustalony na 7 lat. Poza Europejskim Bankiem Inwestycyjnym gwarantami finansowania są banki: BNP Paribas Bank Polska, Crédit Agricole Corporate & Investment Bank, Crédit Agricole Bank Polska, KfW IPEX-Bank GmbH, Santander Bank Polska i Société Générale, a także BGK, Bank Pekao oraz PKO Bank Polski S.A.
Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego – w równych proporcjach po 50 proc. – są InfraVia Capital Partners, firma private equity specjalizująca się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych, oraz Grupa Play. Finalizacja sprzedaży InfraVia połowy udziałów PŚO przez Play dokonała się w marcu tego roku.