DAJ CYNK

Puls Biznesu: Japońska firma może przejąć 50% udziałów w światłowodach Orange Polska

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 13624

Orange Polska światłowody 50% japońska firma Puls Biznesu

W połowie ubiegłego roku pisaliśmy, że Orange myśli o sprzedaży udziałów w swojej polskiej sieci światłowodowej. Teraz Puls Biznesu poinformował, że firma z japońskiej grupy Sumitomo Mitsui jest bliska przejęcia 50% udziałów w pomarańczowych światłowodach.

Grupa Sumitomo Mitsui inwestowała z KGHM w Chile, a teraz wchodząca w jej skład spółka SMBC Leasing, będąca finansowym ramieniem grupy, chce kupić udziały w sieci światłowodowej Orange Polska i, jak informuje Puls Biznesu, jest bliska przejęcia połowy z nich (50%). Jak podają źródła serwisu Inframation, na które powołuje się Puls biznesu, oferta została złożona na początku marca tego roku, natomiast decyzja w sprawie sprzedaży ma zapaść wkrótce.

Zobacz: Bloomberg: Orange chce sprzedać część polskiej sieci światłowodowej za 1 mld euro
Zobacz: Orange Funbox 6 – modem światłowodowy z Wi-Fi 6, który zmienił moją sieć domową

Powyższych informacji nie chciał skomentować Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Z kolei inna osoba, zbliżona do transakcji powiedziała, że:

Ostateczne oferty składano do 1 marca, wcześniej inwestorzy przeprowadzali due diligence. Wiele wskazuje na to, że przyjęta zostanie japońska oferta.

Rywalem Japończyków miał być tworzony pod egidą Komisji Europejskiej fundusz infrastrukturalny o nazwie Marguerite, którego jednym z inwestorów jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz ten ma w Polsce spalarnię śmieci (w Poznaniu) i farmę wiatrową. Według źródeł Pulsu Biznesu, Marguerite składał ofertę w konsorcjum z firmą Vauban.

W lipcu 2020 roku źródła Bloomberga wyceniły transakcję na 1 mld euro za 50% udziałów w sieci światłowodowej Orange Polska. Operator nieco później sam potwierdził chęć sprzedaży udziałów w swojej infrastrukturze, a także utworzenia spółki FiberCO, która objęłaby część pomarańczowych aktywów. Transakcja ta pozwoliłaby między innymi sfinansować koszty udziału w zbliżającej się aukcji 5G, a także w redukcji zadłużenia telekomu.

Zobacz: Play jest gotowy na 5G w paśmie 3,6 GHz. Przeprowadził wspólne testy z Ericssonem i Oppo
Zobacz: Cyfrowy Polsat sprzedaje infrastrukturę sieciową Polkomtelu za 7 mld zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Przewiń w dół do następnego wpisu