DAJ CYNK

Google Play nie jest najgorszy: Ranking bezpieczeństwa sklepów z aplikacjami

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7774

aplikacje mobilne

Google Play nie jest najbezpieczniejszym sklepem z aplikacjami na świecie, ale są gorsze. Co więcej, bezpieczeństwo Google Play znacznie się poprawiło.

Największe szanse na ściągnięcie szkodliwej aplikacji mamy w sklepie 9Game.com. To platforma z darmowymi grami dla Androida, a według raportu RiskIQ także siedlisko malware'u. 

W 2019 roku do 9Game trafiło najwięcej szkodliwych aplikacji ze wszystkich badanych sklepów – 61 669 gier zawierało malware. To przerażająca ilość, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że są tam wyłącznie gry. 

9Game zdeklasował nawet znacznie od niego większy Google Play. Do sklepu Google w 2019 roku trafiło 25 647 szkodliwych aplikacji. Biorąc pod uwagę, że Google Play jest o rząd wielkości większy od 9Game, nie ma tragedii. 

Zobacz: Syzyfowe prace Google. Usunięto ponad 600 złośliwych programów z Google Play
Zobacz: Google usuwa rosyjskie aplikacje szpiegujące ze Sklepu

W pierwszej piątce rankingu znalazł się także sklep Zhushou, należący do Quihoo 360 (marka słusznie kojarzy się z kiepskim antywirusem) i VmallApps – sklep Huawei dostępny na terenie Chin kontynentalnych (spokojnie, nie ma nic wspólnego z AppGallery). Cyberprzestępcy chętnie korzystają też z platformy Feral, która pozwala przygotować aplikacje w postaci stron mobilnych. 

ranking niebezpiecznych sklepów z aplikacjami

Ranking ma jedną poważną wadę – nie bierze pod uwagę wielkości sklepów. Nie wiemy więc, jaki procent aplikacji na danej platformie to aplikacje podejrzane. Tym samym nie wiemy, jakie są szanse, by trafić na mobilny malware.

Aplikacji przybywa, ale jest coraz bezpieczniej

RiskIQ zdobywa te dane, łącząc listy szkodliwych aplikacji z różnych źródeł. Jednym z nich jest VirusTotal – strona, na której możesz sprawdzić dowolny plik z użyciem ponad 70 silników antywirusowych. RiskIQ oznacza aplikację jako szkodliwą, jeśli zrobi to przynajmniej jeden dostawca. 

W 2019 roku RiskIQ skatalogował niemal 9 mln aplikacji. To o 18 proc. więcej niż w 2018 roku. Najszybciej rośnie rynek chiński – 40 proc. w ciągu roku. Tam też znajdują się trzy najszybciej rosnące sklepy z aplikacjami: Apkgk, Apkpureco i Androidappsapk. Google Play i App Store zostały za nimi w tyle. 

Google Play jest liderem w innej dziedzinie. RiskIQ zanotował tam ogromny spadek odsetka szkodliwych aplikacji. W 2018 roku na listę trafiło 109 tys. aplikacji ze sklepu Google, w 2019 r. 25 647. To spadek o 76,4 proc. w skali roku. Ciekawe, czy widzimy już efekty współpracy z firmą ESET. Jeśli ta tendencja się utrzyma, Google Play odzyska zaufanie wielu klientów. 

Liczba szkodliwych aplikacji w Google Play spada

Całkowita liczba szkodliwych aplikacji, które trafiły na czarną listę, spadła w 2019 roku o 20 proc. Po części odpowiadają za to wysiłki sklepów, po części też poprawki w systemie Android. Apple zawsze traktował swój App Store jak twierdzę i rzadko kiedy udaje się przemycić tam jakiś malware. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu