DAJ CYNK

Być zapomnianym przez Google'a - tak, ale nie poza Unią Europejską. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny dla Google'a wyrok w wytoczonej przez Francję sprawie dotyczącej prawa do bycia zapomnianym.

Jak informuje serwis press.pl, Google wygrał toczącą się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu sprawę przeciwko Francji, dotyczącą prawa do bycia zapomnianym. TSUE uznał, że prawo to dotyczy wyłacznie wersji wyszukiwarki giganta z Mountain View, dostępnej w państwach Unii. Poza UE to prawo nie obowiązuje.

Zobacz: Google może kolejny raz zostać ukarany za łamanie RODO. Skarga Fundacji Panoptykon
Zobacz: Google musi zapłacić nawet 200 milionów dolarów grzywny przez YouTube'a

Wydając wyrok Trybunał potwierdził, że unijne prawo zobowiązuje Google'a, jako właściciela wyszukiwarki internetowej, do usunięcia z niej linków dotyczących danej osoby. Jednak dzieje się tak tylko w przypadku unijnych wersji wyszukiwarki. Prawo unijne nie wymaga od Google'a usuwania wskazanych wcześniej informacji z pozaunijnych wersji przeglądarki, na przykład amerykańskiej.

Zobacz: Google musi zapłacić Francji 965 miliionów euro
Zobacz: Kongres USA prosi Google o wyjaśnienia w sprawie śledzenia użytkowników

10 marca 2016 roku francuski Krajowa Komisja Informatyki i Wolności (CNIL - Commission nationale de l'informatique et des libertés) nałożyła na firmę Google karę w wysokości 100 tys. euro za to, że amerykański gigant odmówił usunięcia linków na wniosek obywatela Francji. Powołał się on na prawo do bycia zapomnianym w odniesieniu do wszystkich wersji wyszukiwarki Google. Firma nie przyjęła kary, a sprawa trafiła do TSUE.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: press.pl