DAJ CYNK

Exatel walczy o rentowność i stawia na rozbudowę bezpiecznej sieci oraz Smart Cities

17.04.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3420

Ważne 0

0

Państwowy operator Exatel zaprezentował dzisiaj swoje wyniki finansowe za 2018 oraz I kwartał 2019 roku. Po latach spadku spółce udało się poprawić wskaźnik EBITDA oraz zmniejszyć stratę netto. Cały czas postępuje rozbudowa sieci światłowodowej. Exatel chce również brać czynny udział w budowie polskiej sieci 5G.

Finanse delikatnie w górę, a to dopiero początek

W 2018 roku Exatel zanotował 380,3 mln zł przychodu, o 8% mniej niż rok wcześniej. Powody spadku przychodów wynikają z obsłużenia mniejszej ilości hurtowego ruchu głosowego. Wzrosła za to EBITDA, która ostatecznie wyniosła 45,3 mln zł, po 39,5 mln zł w roku 2017. EBITDA Exatela utrzymywała tendencję spadkową od 2014 roku. Starta netto wyniosła 20,7 mln zł. Exatel przekonuje, że chce osiągnąć rentowność w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Początek 2019 roku dobrze rokuje na przyszłość. Spółka zanotowała w nim 1,5 mln straty netto (przy 5,2 mln zł przed rokiem), a EBITDA wzrosła aż o 47%, do 15,5 mln zł.

W osiągnięciu rentowności ma pomóc m.in. rozbudowa sieci światłowodowej.

Coraz większa, bezpieczna sieć

W ciągu ostatnich trzech lat Exatel wybudował 1,5 tys. km sieci światłowodowej i obecnie jej łączna długość to aż 20,5 tys. km w 3100 węzłach telekomunikacyjnych.

Spółka chwali się, że osiąga 99,98% wskaźnika SLA (Service Level Agreement), całodobowo monitoruje sieć i w gotowości utrzymuje 22 załogi techniczne w 16 miastach Polski.

Aktualnie Exatel obsługuje 1069 firm i instytucji, w tym 300 operatorów krajowych i 135 zagranicznych, 93 klientów z rynku finansowej, 77 z sektora energetycznego, 130 z sektora publicznego oraz 334 z sektora średnich i dużych przedsiębiorstw. W 2018 roku nowe kontrakty zostały podpisane m.in. z Orlenem, Carrefourem, Grupą Luxmed i mBankiem.

Zobacz: Mamy 2019 rok, a ludzie nadal klikają w co popadnie. Smutne wnioski z raportu cyberbezpieczeństwa Cisco

W planach 5G i Smart City

Exatel cały czas dąży do utworzenie krajowej sieci 5G. Przypomnijmy, że zakłada on stworzenie wspólnej części sieci piątej generacji, która w paśmie 700 MHz byłaby zarządzana przez niezależnego, krajowego operatora - Exatel. Operatorzy mogliby wtedy skupić się na rozbudowie sieci 5G na innych częstotliwościach, natomiast sieć w paśmie 700 MHz mogliby wynajmować od Exatela. Spółka informuje, że Ministerstwo Cyfryzacji poważnie bierze pod uwagę ten pomysł jako jeden z możliwych scenariuszy budowy sieci 5G w Polsce.

Zobacz: Exatel ma wizję sieci 5G w Polsce - wspólna sieć krajowa i konsorcjum z operatorami

Spółka pracuje też nad tworzeniem i rozwojem inteligentnych miast. Exatel poinformował o zakończeniu audytu w Przemyślu pod transformację w Smart City. Aktualnie prowadzone są też zaawansowane rozmowy z siedmioma kolejnymi miastami.

Zobacz: Mieszkańcy Kazimierza Dolnego nie chcą 5G i obawiają się rozwiązań Smart City sieci T-Mobile

Źródło tekstu: Exatel; wł

Komentarze
Zaloguj się