DAJ CYNK

Mamy 2019 rok, a ludzie nadal klikają w co popadnie. Smutne wnioski z raportu cyberbezpieczeństwa Cisco

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5863

Na spotkaniu z przedstawicielami Cisco Poland dyskutowaliśmy o trendach w cyberbezpieczeństwie na przestrzeni 2018 i 2019 roku, skupiając się na popularnych atakach w minionych 12 miesiącach.

Mimo coraz lepszych zabezpieczeń i rosnącej świadomości wśród użytkowników symptomatyczny wydaje się fakt, że to nadal poczta elektroniczna jest głównym sposobem atakowania internautów. Klikanie w odnośniki i uruchamianie załączników w wiadomościach pochodzących z nieznanych źródeł trudno nam sobie wybić z głowy. Stąd konieczność stałej edukacji i testowania nabytej wiedzy.

Zobacz: CERT Orange Polska podsumował 2018 rok w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi

Z danych Cisco Cognitive Intelligence Group wynika, że najczęstsze incydenty naruszenia bezpieczeństwa (58 proc.) są obecnie związane z botnetami oraz trojanami do zdalnego zarządzania zainfekowaną maszyną (RAT - Remote Access Trojan). Na drugim miejscu (30 proc.) uplasował się cryptomining, czyli wykorzystywanie bez wiedzy użytkownika mocy obliczeniowej komputera do kopania kryptowalut. Stał się dla cyberprzestępców głównym źródłem dochodów w 2018 roku.

Zobacz: Huawei otwiera Centrum Przejrzystości i Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Brukseli

Dopiero na trzeciej pozycji z wynikiem 9 proc. znalazł się phishing. Warto odnotować też spadek aktywności ransomware, czyli złośliwego oprogramowania wymuszającego okup za dostęp do zaszyfrowanych danych użytkownika. Mały odsetek osób ostatecznie płaciło okup, dochód był zazwyczaj jednorazowy, a cały proceder wzbudził dużo zainteresowanie organów ścigania.

Zobacz: Orange Polska: nowa CyberTarcza zwiększa bezpieczeństwo korzystania z Internetu w smartfonie

W trakcie spotkania zwrócono uwagę na kilka przykładów cyberataków popularnych w 2018 roku. Wśród nich znalazł się trojan bankowy Emotet (obecnie stanowi kanał dystrybucji dla innych grup ataków), infekujące routery i serwery NAS złośliwe oprogramowanie VPNFilter, ataki na MDM (Mobile Device Management) oraz zagrożenie o nazwie Olympic Destroyer, które sparaliżowało zimowe igrzyska olimpijskie w Korei Południowej.

Przewiń w dół do następnego wpisu