DAJ CYNK

E-dowody do wymiany - wszystko przez nowe regulacje unijne

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

E-dowody funkcjonują w Polsce dopiero od marca 2019 roku, a już widać na horyzoncie konieczność ich wymiany. Obecnie są one niezgodne z nowymi przepisami unijnymi, które weszły w życie na początku sierpnia tego roku.

Z początkiem sierpnia 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o numerze 2019/1157. Reguluje ono wymagania, jakie muszą spełniać blankiety dowodu osobistego, zarówno od strony wizualnej, jak i od strony informacji, które muszą się znaleźć w warstwie elektronicznej. UE wymaga między innymi, aby na dokumencie znalazł się dwuliterowy kod państwa wydającego dokument na tle unijnych gwiazdek, czego obowiązujący w Polsce e-dowód nie zawiera.

Zobacz: Już ponad milion Polaków ma e-dowód

Z kolei w chipie, w który wyposażony jest e-dowód, muszą być zapisane w formie elektronicznej odciski dwóch palców posiadacza dokumentu. Ich także w polskim e-dowodzie nie ma i - z uwagi na konstrukcję warstwy elektronicznej - ich dogranie jest niemożliwe.

Zobacz:  E-dowody są niezgodne z ustawą - w warstwie elektronicznej brakuje niektórych danych

Jak informuje portal forsal.pl, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zna problem i potwierdza, że wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji prowadzi analizę, której celem jest określenie koniecznego do wykonania zakresu prac. A czas nagli, ponieważ na przystosowanie e-dowodów do wymagań unijnych przewidziano okres dwóch lat, do 2 sierpnia 2021 roku. Wszystkie dokumenty wydane po tym dniu będą musiały być zgodne z przytoczonym wcześniej rozporządzeniem.

Zobacz: W PKP Intercity już potwierdzisz swoją mTożsamość

Co ciekawe, gdy e-dowody wchodziły w Polsce do użycia, wiedziano już o nowych regulacjach unijnych, które miały ich dotyczyć. Nie podjęto jednak decyzji o wstrzymaniu prac z uwagi na to, że był to ostatni moment na wdrożenie e-dowodu bez konieczności zwracania pieniędzy do kasy unijnej. Chodzi o około 150 mln zł.

- Wdrożony w marcu tego roku elektroniczny dowód osobisty stanowił jeden z elementów projektu pl.ID, który do 2015 r. nie został zrealizowany. Obecny rząd był związany terminami pl.ID, które zostały ustalone podczas rządów koalicji PO-PSL, a prace nad implementacją tego projektu prowadzone były bez skutku od 2008 r. Dopiero po przyjęciu koncepcji rządowej ws. e-dowodu w sierpniu 2017 r. udało się rozpocząć jego realizację. Unijne rozporządzenie, o którym mowa, powstało w ostatnim etapie realizacji projektu e-dowód i zostało przyjęte już po jego wdrożeniu.

- tłumaczy MSWiA

Zobacz: mObywatel z e-receptą w przychodni. Nowy przepisy dotyczące e-zdrowia

Obecnie wydawane e-dowody zachowają swoją ważność do końca okresu wskazanego na tych dokumentach.

Ankieta
22%
4%
71%
3%

Wszystkich głosujących: 656

Źródło ankiety: E-dowody do wymiany - wszystko przez nowe regulacje unijne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: forsal.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu