DAJ CYNK

Już ponad milion Polaków ma e-dowód

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7596

Mazowsze, Śląsk, Małopolska – w tych regionach Polski najwięcej osób odebrało dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. W sumie w swoich portfelach lub kieszeniach nosi go już ponad milion Polaków.

E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca tego roku i później. Główna różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

Zobacz: E-dowód: w kolejnych miastach zakończono testy
Zobacz: E-dowód po weekendowych testach w urzędzie. Ministerstwo Cyfryzacji: testy przebiegły pomyślnie

Dzięki chipowi e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Ministerstwo Cyfryzacji podało najnowsze informacje dotyczące tego, w których województwach złożonych zostało najwięcej wniosków o nowy dokument.

- W tej kategorii wygrywa Mazowsze. Od 4 marca do 1 sierpnia ponad 215 tysięcy osób zawnioskowało tu o e-dowód. Kolejne miejsce zajmują – Śląsk z ponad 180 tysiącami wniosków i Małopolska, gdzie ponad 145 tysięcy osób wystąpiło o nowy dokument – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ponadto, wnioski o e-dowód złożyło też: ponad 134 tysiące mieszkańców Wielkopolski i niemal 126 tysięcy Dolnoślązaków. 

- W sumie, od 4 marca do początku sierpnia, ponad półtora miliona Polaków złożyło wnioski o nowy dokument tożsamości. Wielu z nich zdążyło już go nawet odebrać – mówi minister Marek Zagórski.

Nowe dokumenty ma już ponad 83% wnioskujących, a dokładnie 1 125 200 Polaków. W tej kategorii ranking województw jest identyczny, jak w zestawieniu dotyczącym liczby złożonych wniosków. Pierwsze miejsce – Mazowsze (166.900 mieszkańców ma już swój e-dowód). Drugie – Śląsk, gdzie już ponad 135 tysięcy osób legitymuje się dokumentem z warstwą elektroniczną. Trzecie – Małopolska (108.500 odebranych e-dowodów).

Ten ranking wygląda za to zupełnie inaczej, kiedy przeanalizujemy liczbę aktywowanych e-dowodów. Warstwę elektroniczną e-dowodu można, ale nie trzeba aktywować. W tej kategorii zwycięża województwo łódzkie. Ponad 42% odebranych tam dowodów jest aktywowanych. Drugie miejsce (40,5% aktywowanych e-dowodów) – zajmuje województwo świętokrzyskie, które tylko o włos wyprzedziło zajmujące trzecie miejsce – województwo wielkopolskie (40,2% aktywowanych e-dowodów).

Zobacz: Cztery miliony Polaków mają już Profil Zaufany
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do założenia Profilu Zaufanego. Liczba użytkowników zbliża się do 3 mln

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu