DAJ CYNK

E-dowód po weekendowych testach w urzędzie. Ministerstwo Cyfryzacji: testy przebiegły pomyślnie

21.01.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4648

Ważne 0

0

Weekendowe testy tzw. e-dowodu przeprowadzone w Urzędzie Miasta w Ełku przez Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyki, MSWiA oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przebiegły pomyślnie. Co dalej?

Działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych sprawdzali w weekend urzędnicy w Ełku. Testowano samo działanie e-dowodu, przyjmowanie wniosku o jego wydanie, nadawanie przez obywatela kodu PIN dla dokumentu, a także jego zawieszanie. Jak mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji:

Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany. Wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu.

Wiemy już, że kolejne tygodnie przyniosą podobne testy w kilkudziesięciu innych urzędach w całym kraju. Już 28 stycznia Centralny Ośrodek Informatyki ma udostępnić interaktywny kurs szkoleniowy dla urzędników. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Polacy dostaną pierwsze elektroniczne dowody jeszcze w tym samym miesiącu.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje walkę z nielegalnymi tresciami w Internecie. Nowa misja Adama Andruszkiewicza
Zobacz: Od blokady na Facebooku odwołasz się w Ministerstwie Cyfryzacji
Zobacz: Sieć 5G w 20 polskich miastach do 2022 roku - zapowiada Minister Cyfryzacji

Jak czytamy dalej w komunikacie prasowym Ministerstwa Cyfryzacji: 

Dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty)... Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem.

Źródło zdjęć: MSWiA

Źródło tekstu: informacja prasowa

Komentarze
Zaloguj się