DAJ CYNK

Cztery miliony Polaków mają już Profil Zaufany

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6050

Profil Zaufany założyły już cztery miliony Polaków. To potwierdza, że jesteśmy zainteresowani nowinkami technicznymi i chcemy korzystać z cyfrowych udogodnień.   

Wizyty w polskich urzędach oraz instytucjach państwowych przez lata kojarzyły się z kolejkami, plikami papierowych dokumentów, pieczątkami i zazwyczaj zabierały cenny czas. Być może to spowodowało, że Polacy chętnie podchwytują cyfrowe rozwiązania, pozwalające załatwić pilne sprawy szybciej i wygodniej. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, właśnie został założony czteromilionowy Profil Zaufany. 

- Właśnie osiągnęliśmy kolejny ważny etap w rozwoju e-administracji – 4 miliony Polaków ma już Profil Zaufany. Czekamy na więcej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przyrost liczby użytkowników Profilu Zaufanego to najlepszy dowód na to, że e-administracja działa coraz lepiej.

Nie od razu jednak usługa MC wywołała duże zainteresowanie. W 2016 r. z Profilu korzystało zaledwie 400 tysięcy użytkowników, głównie urzędnicy. W roku 2017 r. liczba użytkowników zwiększyła się do ponad 1,3 miliona osób, później nieustannie rosła i w rezultacie, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przybyło kolejne 1 256 458 osób. W rekordowych dniach przybywało nawet po 30 tysięcy użytkowników, a do maja do lipca 2019 ich liczba zwiększyła się o 400 tysięcy.

Zobacz: Profil Zaufany potwierdzimy w placówce Poczty Polskiej
Zobacz: mObywatel z e-receptą w przychodni. Nowy przepisy dotyczące e-zdrowia

Czym jest Profil Zaufany? To oficjalna cyfrowa tożsamość każdego z obywateli. Jego cyfrowe „ja”. W praktyce oznacza to, że dzięki Profilowi można przez internet podpisać pisma i wnioski do urzędu, rozwiązanie to pozwala skorzystać też z wielu innych e-usług (np. sprawdzić punkty karne, historię pojazdu kupowanego zza granicy, zarejestrować działalność gospodarczą czy wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego). To także jedyny sposób na zalogowanie się do państwowych serwisów – np. Internetowego Konta Pacjenta. PZ jest także niezbędny do tego, by zalogować się w aplikacji mObywatel.

Zobacz: Eurowybory 2019: telefon z aplikacją mObywatel zamiast dowodu osobistego
Zobacz: mObywatel rośnie. mPojazd już działa, a w drodze mLegitymacja studencka oraz usługa iPolak

- Mamy nadzieję, że już wkrótce Profil Zaufany będzie jeszcze popularniejszy – mówi minister cyfryzacji. - Sejm pracuje już nad projektem ustawy wdrażającej rozwiązania dotyczące tzw. e-zdrowia. Po jej wejściu w życie pracownik przychodni, lekarz, pielęgniarka, położna - którzy otrzymają odpowiednie uprawnienia - będą mogli potwierdzać Profile Zaufane. To duża i ważna zmiana – dodaje Marek Zagórski.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu