DAJ CYNK

E-dowód: w kolejnych miastach zakończono testy

05.02.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4614

Ważne 2

0

Kolejne miasta pomyślnie zakończyły testy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Wzięli w nich udział urzędnicy, którzy sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.

Ostatnie testy e-dowodu objęły pracowników 34 urzędów miast i gmin z całej Polski, w tym z Białegostoku, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Lublina, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, Rzeszowa i Zielonej Góry. Urzędnicy mieli możliwość sprawdzenia i przetestowania w praktyce procedur związanych z nowym dowodem oraz jego obsługą, od składania wniosku o jego wydanie i samo wydawanie, po inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

- Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany.

- Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami.

- Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Pierwsze e-dowody trafią do Polaków w marcu bieżącego roku. Wnioski o ich wydanie będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność. Nowe dokumenty będą stopniowo zastępować "stare", w miarę ich normalnego procesu wymiany, związanego z końcem ważności lub na przykład utratą wcześniej wydanego dowodu osobistego.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Jak podaje resort cyfryzacji, nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli między innymi na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania płatności zbliżeniowych w sklepie przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

Zobacz: E-dowód po weekendowych testach w urzędzie. Ministerstwo Cyfryzacji: testy przebiegły pomyślnie
Zobacz: Kolejny etap wdrożenia e-dowodów za nami
Zobacz: Powstał harmonogram wdrażania e-dowodów - wzór nowego dokumentu już we wrześniu

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze
Zaloguj się