DAJ CYNK

Powstał harmonogram wdrażania e-dowodów - wzór nowego dokumentu już we wrześniu

13.06.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4121

Ważne 5

3

Kończy się czas na realizację finansowanego przez Unię Europejską projektu, którego efektem ma być w Polsce wdrożenie nowych dowodów osobistych.Kończy się czas na realizację finansowanego przez Unię Europejską projektu, którego efektem ma być w Polsce wdrożenie nowych dowodów osobistych.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapewnił w rozmowie z Money.pl, że zrobi wszystko, by nowy dowód osobisty, którego wzór zostanie zaprezentowany we wrześniu bieżącego roku, zaczął być wydawany w marcu 2019 roku. Gdy tylko powstanie wzór nowego dokumentu, pracę zaczną maszyny drukarskie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, natomiast w listopadzie 2018 roku mają się rozpocząć testy w urzędach.

Samo wydanie dowodu to jest czynność, która się musi wydarzyć. Później mamy cały proces przystosowania urzędów. One muszą mieć odpowiednie czytniki, urządzenia do wydawania dowodów. Ta operacja będzie bardziej skomplikowana - powiedział Zagórski serwisowi Money.pl.

Sprawa e-dowodu musi zostać załatwiona do 31 marca 2019 roku. W przeciwnym razie Polska będzie musiała zwrócić do unijnego budżetu dofinansowanie w wysokości ponad 100 mln zł. Jak tłumaczył minister, nowe dowody będą wprowadzane stopniowo, przez 10 lat, wraz z kończącym się okresem ważności dotychczasowych dokumentów i koniecznością ich wymiany. Polacy mają też otrzymać Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz specjalną aplikację.

Zobacz: Rząd daje zielone światło dla "mDokumentów"
Zobacz: Aplikacja mObywatel jest już dostępna dla systemu iOS
Zobacz: mObywatel, czyli dostęp do swoich dokumentów poprzez smartfona
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon

Źródło tekstu: Money.pl

Komentarze
Zaloguj się