DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do założenia Profilu Zaufanego. Liczba użytkowników zbliża się do 3 mln

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6027

Ambitne Plany Minsterstwa Cyfryzacji zakładają, że do końca tego roku z Profilu Zaufanego będzie korzystać nawet 10 mln obywateli. Tymczasem trwa walka o przekroczenie bariery 3 mln.

Profil Zaufany (PZ) został powołany do życia w 2011 roku i przydaje się do załatwiania dziesiątek spraw urzędowych, bez konieczności fizycznego fatygowania się do siedziby urzędu. Do 2016 roku korzystała z niego stosunkowo niewielka grupa obywateli - ok. 400 tys. osób. Do końca 2017 roku zrobiło to już 1,3 mln, jednak prawdziwy boom na PZ nadszedł w ubiegłym roku, kiedy zanotowano już ponad 2,5 mln Profili Zaufanych.

Zobacz: Ruszyła produkcja e-dowodu. Można już składać wnioski

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji według stanu na wtorek 5 marca w bazie widnieje 2 940 920 Profili Zaufanych. Najbliższym i najbardziej realnym celem jest oczywiście przebicie bariery 3 mln PZ. Przypuszczalnie jest to kwestia kilku najbliższych dni. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zapowiada jednak, że plan tylko na ten rok to dobicie do bariery 10 mln osób korzystających z PZ.

Zobacz: Minister Cyfryzacji o sieci 5G: 'To nie kolejna odsłona nowej, zaktualizowanej technologii, to coś więcej'

Przy okazji w komunikacie Minsterstwa Cyfryzacji wypunktowano kilka spośród dziesiątek spraw urzędowych jakie można załatwić online za pomocą Profilu Zaufanego.

Należą do nich sprawdzanie e-PITu, składanie wniosku o e-dowód, rejestracja online narodzin dziecka, sprawdzenie historii swoich lekarskich, informacje o dokumentacji medycznej (Internetowe Konto Pacjenta), sprawdzenie auta sprowadzanego z zagranicy, składanie dokumentów rozliczeniowych ZUS i US, składanie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej, wystąpienie o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego czy uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego.

Jak założyć Profil Zaufany?

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia Profilu Zaufanego - przez internet z punktem potwierdzającym (na terenie całego kraju jest ich 1500).

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Krok 3: odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu