DAJ CYNK

Minister Cyfryzacji o sieci 5G: 'To nie kolejna odsłona nowej, zaktualizowanej technologii, to coś więcej'

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5320

'Na targach MWC 2019 w Barcelonie nie dyskutowano jak przed rokiem o tym czym ma być 5G, tylko w jaki sposób najszybciej je wdrożyć' - mówi Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski w rozmowie z serwisem Business Insider Polska.

'Chcemy mieć 5G w Polsce zgodnie z harmonogramem, który został przyjęty dla całej Unii Europejskiej - deklaruje Minister Cyfryzacji w wypowiedzi dla serwisu Business Insider Polska. Przy okazji Marek Zagórki zaznaczył, że absolutnym priorytetem są dla rządu "białe plamy", czyli miejsca, w których nadal nie ma dostępu do internetu. W ramach tzw. Mega ustawy (ustawy o wspieraniu i rozwoju budowy sieci telekomunikacyjnych) tworzone są nowe przepisy znoszące wszelkie dotychczasowe bariery.

Zobacz: T-Mobile: Testy 5G w kolejnych miastach, światłowody, telewizja i gigabitowe łącza radiowe

Przechodząc do kwestii 5G, Minister Cyfryzacji zapewnia, że wdrożenie 5G nie jest dokładnie tym samym, co wejście technologii 4G. Wskazuje na potencjał i możliwości 5G dla biznesu i przemysłu, ulepszanie miast przez koncepcję "smart city". Lepsze funkcjonowanie wielu systemów miejskich i skrócenie czasu obsługi to kolejne zalety. Skorzysta na tym również telemedycyna za sprawą bardzo niskich opóźnień. 'To tak jakbyśmy mieli czas czas ze sobą światłowód' - porównuje Zagórski.

Zobacz: Huawei przedstawia uproszczoną strategię wdrażania technologii 5G

Minister Cyfryzacji odniósł się też do ostatnich problemów Huawei. W jego opinii 5G musi mieć dużo wyższe standardy bezpieczeństwa. 'Zależy na nam tym, żeby sieć spełniała odpowiednie standardy. W przypadku firm chińskich, problem nie jest wyłącznie technologiczny, ale również systemowy' - mówi Zagórski. Dotyczy bowiem szerszego kontekstu, przepisów współpracy państwa i sektora prywatnego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Business Insider Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu