DAJ CYNK

T-Mobile: Testy 5G w kolejnych miastach, światłowody, telewizja i gigabitowe łącza radiowe

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 15746

Na specjalnym spotkaniu w Barcelonie Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, opowiedział o ambitnych planach firmy na 2019 rok. Kluczowe hasła to światłowody, telewizja i rzecz jasna 5G.

Odcięcie metki operatora tylko mobilnego

Już na przełomie marca i kwietnia poznamy szczegóły oferty światłowodowej oraz pakietów telewizyjnych T-Mobile Polska. O ile o światłowodach T-Mobile mówi się już długo, a pierwsze komercyjne wdrożenie usługi miało miejsce jeszcze w grudniu 2018 roku, o tyle oferta telewizji pozostaje zagadką.

Najprawdopodobniej T-Mobile zastosuje rozwiązanie podobne do Play Now TV, a więc przystawkę telewizyjną opartą na Androidzie, która będzie strumieniować przez Internet kanały telewizyjne. Jak przekazał na spotkaniu Andreas Maierhofer, nie będzie wyścigu na liczbę kanałów, lecz lista programów, którymi rzeczywiście zainteresowani są klienci operatora. Ocenie atrakcyjności kanałów posłużyły badania fokusowe.

Również oferta światłowodowa, bazująca na infrastrukturze Orange, nie będzie raczej walką o najlepszą cenę, za wszelką cenę. Już teraz T-Mobile zapowiada natomiast szeroko zakrojone działania marketingowe i dalszą walkę o klienta przede wszystkim jakością usług.

Jakość sieci T-Mobile to efekt 1 mld zł inwestycji każdego roku

Jak przekazał nam prezes T-Mobile Polska, od 2011 roku operator wydaje średnio 1 mld zł rocznie na inwestycje i nie zamierza z nich rezygnować. Najbliższe lata to przede wszystkim dalsza pielęgnacja rozwiązań 4G, które nie będą zastąpione 5G, lecz mają się przenikać i uzupełniać z 5G.

Zwiększenie wydajności zapewnić ma zarówno refarming już posiadanych pasm (zmiana sposobu ich wykorzystania), jak i nadchodzące aukcje częstotliwości pod 5G, z 700 MHz na czele.

Kolejne miasta w zasięgu 5G

Testowe nadajniki 5G, które w 2018 roku T-Mobile uruchomił w Warszawie, to nie koniec testów tej technologii. W najbliższym czasie do testów dołączą kolejne miasta - prezes T-Mobile nie chciał podać konkretnych miejscowości, ale wspomniał o lokalizacjach na wschodzie kraju (Białystok?) i na północy (Trójmiasto?).

W dalszym ciągu będą to instalacje testowe, oparte na użyczonych tymczasowo częstotliwościach, jeszcze przed planowanym uzyskaniem ich w ramach publicznego przetargu. Warto przypomnieć, że niedawno kolejne testy 5G zapowiedział też Orange, tym razem w Zakopanem

Tak dowiedzieliśmy się na spotkaniu, Kazimierz Dolny nie jest miejscem, gdzie T-Mobile zamierza testować 5G. To właśnie tam w zeszłym roku sieć urządziła swoje pokazowe Smart City, które według zapewnień T-Mobile w obecnej formie doskonale działa w zasięgu LTE.

Virtual Fiber to stałe łącze radiowe 1 Gb/s

Nielimitowany Internet LTE T-Mobile Polska cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia. Następcą usługi może okazać się wkrótce Virtual Fiber, czyli łącze radiowe bazujące na falach milimetrowych (mmWave).

Deutsche Telekom prowadzi już testy usługi, z których wynika, że "wirtualny światłowód" jest rozwiązaniem znacznie stabilniejszym niż technologie 3G i 4G. Węgrzy na potrzeby usługi wykorzystują bezpłatne pasmo 60 GHz. Przepustowość 1 Gb/s dostępna jest niezależnie od warunków pogodowych, a zamiast kopania rowów i wiercenia dziur w ścianach, wystarczy zawiesić niewielkie urządzenie w oknie domu.

O ile w przypadku bloków najtańszy z reguły będzie "kabel", o tyle już dla domów jednorodzinnych Virtual Fiber to tania alternatywa czy nawet jedyna szansa na tak duże przepustowości i stabilność bliską jakości światłowodu. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu