DAJ CYNK

Dla ponad 40% dużych i średnich firm w Polsce ważne jest zabezpieczenie urządzeń mobilnych przed atakami

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

W Polsce wzrasta świadomość cyberzagrożeń i potrzeba zabezpieczania się przed nimi, szczególnie wśród największych przedsiębiorstw. Dla 44% dużych i 42% średnich firm, biorących udział w badaniu Orange Insights, ważne są zabezpieczenia urządzeń mobilnych przed atakami.

- Dla większości firm cyberbezpieczeństwo staje się priorytetem. Orange Polska, jako partner cyfrowej transformacji biznesu, kładzie szczególny nacisk na jego rozwój. Od ponad 20 lat CERT Orange Polska chroni sieć operatora i wspiera klientów w walce z cyberprzestępczością. Umiejętność wykorzystania tych kompetencji i doświadczenia powoduje, że nasi klienci są i czują się bezpieczniejsi - powiedziała Bożena Leśniewska, wiceprezes Orange Polska. 

Zgodnie z wynikami badań Orange Insight, zapewnienie ciągłości pracy systemów informatycznych jest ważne dla ponad połowy dużych i średnich firm. Chodzi o to, żeby mieć niezakłócony dostęp do Internetu oraz transmisji danych. Odgrywa to ogromną rolę w zapewnieniu ciągłości biznesowej, która przekłada się na zyski. Warto też podkreślić, że ponad 40% firm widzi konieczność zabezpieczenia urządzeń mobilnych, a co trzeci ankietowany dostrzega poważne niebezpieczeństwo cyberataku i potrzebę rozwijania narzędzi pozwalających je wykrywać. Firmy poddane ankietowaniu zwróciły także uwagę na rolę człowieka w zachowaniu bezpieczeństwa - 36% badanych uznało za istotną kontrolę dostępu pracowników do systemu informacji.

 

RODO, czyli ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych narzuca wszystkim administratorom danych obowiązek odpowiedniego ich zabezpieczenia W razie nieprzestrzegania nowych praw grożą wysokie kary. Wynosić one będą 20 mln euro lub 4% rocznego obrotu. Nic dziwnego, że przeważająca większość firm biorących udział w badaniu uznała, że jest gotowa do wdrożenia RODO, lecz jedynie co dziesiąta określiła stopień przygotowania jako bardzo dobry. Choć zwracały uwagę na konieczność zlecania usług w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego, to tylko co trzecia duża firma i 15% średnich zdecydowało się na współpracę z zewnętrzną firmą przy dostosowaniu się do rozporządzenia. Zakres współpracy dotyczył głównie szkolenia pracowników, modyfikacji systemów IT oraz audytu gotowości do wejścia RODO.

Zobacz: Samsung otworzy w Polsce drugi Inkubator, którego głównym obszarem zainteresowań będzie cyberbezpieczeństwo
Zobacz: Szykuje się rewolucja w cyberbezpieczeństwie, wszystko za sprawą uczenia maszynowego
Zobacz: W Polsce powstaje nowy system reagowania na cyberzagrożenia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu