Podpisano Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie
Minister cyfryzacji Marek Zagórski jest pomysłodawcą Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Jej sygnatariuszami są Rzecznik Praw Dziecka oraz przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych.

Podpisanie Deklaracja współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie jest elementem kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Celem tej inicjatywy jest ochrona dzieci przed cyberprzemocą, jak również podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym zakresie. W ramach prowadzonej kampanii udostępniane są materiały edukacyjne i poradniki, w których rodzice i opiekunowie znajdą mogą znaleźć praktyczne informacje o tym, jak wspierać dziecko w sieci, identyfikować zagrożenia online i im zapobiegać.
Patostream – stop!
Minister cyfryzacji Marek Zagórski zwrócił uwagę na to, że stała obecność dzieci w Internecie powoduje przeniesienie się tam negatywnych zjawisk, takich na przykład jak przemoc rówieśnicza. Dzieci są na nią narażone bez przerwy, przez całą dobę, a rodzice nie zdają sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Z badań NASK wynika, że 84% dorosłych uważa, że ich dzieci nigdy nie były ofiarami agresji słownej w sieci.



Zobacz: Edukacja to klucz do walki z patostreamem
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamami
- Nasza współpraca pozwoli wypracować odpowiednie działania służące ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami oraz negatywnymi zjawiskami i zachowaniami w Internecie.
- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji
Badanie zostało przeprowadzone wśród nastolatków i rodziców w czerwcu 2019 roku przez Dział Badań Rynku i Opinii Thinkstat NASK PIB. Oto wybrane wyniki:
- 48,4% nastolatków deklaruje, że w ostatnich sześciu miesiącach natrafiło w Internecie na patostream.
- 2-3 razy w miesiącu - średnio tak często respondenci trafiają na patostreamy w Internecie. Częściej kontakt z takimi treściami mają nastolatki – widzą takie treści raz w tygodniu.
- Badani najczęściej trafiają na patostreamy: w serwisach z materiałami video (56,4%), w artykułach na portalach internetowych (32,2%), we wpisach znajomych w mediach społecznościowych (24,8%) i poprzez przekaz ustny od znajomych (21,1%).
- Zdaniem większości badanych patostreamy można łatwo znaleźć w Internecie (uważa tak 64,9% badanych), w tym 69,3% rodziców i 89% nastolatków.
- Zdecydowana większość badanych uważa, że patostreamy powinny być blokowane i usuwane z sieci (86,5%), w tym 89,9% rodziców i 84,4% nastolatków.
Zobacz: Rośnie liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez Internet
Zobacz: Kontroluj dziecko tą aplikacją. Google proponuje Family Link
Razem możemy więcej
- Dostawcy treści i usług świadczonych w Internecie, w tym media, odgrywają istotną rolę w tworzeniu podstaw dla bezpiecznego korzystania z sieci. Dlatego zaprosiliśmy Państwa do podpisania naszej Deklaracji. Z kolei administracja publiczna powinna stwarzać zainteresowanym podmiotom warunki do podejmowania aktywności na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.
- powiedział szef resortu cyfryzacji
Podpisana Deklaracja stanowi potwierdzenie konieczności podjęcia wspólnych działań gwarantujących ochronę przed szkodliwymi treściami w następujących obszarach:
- prawnym, w tym legislacyjnym – w zakresie wypracowania rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści,
- organizacyjnym – na rzecz promowania wartościowych treści w Internecie oraz propagowania rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z Internetu,
- technicznym – w zakresie usprawnienia wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług świadczonych w Internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści w celu bezzwłocznego informowania o zagrożeniach oraz rozwijania skutecznych narzędzi reagowania na występujące zagrożenia w sieci.
Zobacz: Fake newsy, hejt i sexting otaczają młodzież w Internecie
Zobacz: Po "rodzicach poszkodowanych dzieci" przyszedł czas na "zadowolonych ministrantów". Fałszywe wpisy zalewają Internet
Deklarację podpisali:
- Marek Zagórski - minister cyfryzacji,
- Mikołaj Pawlak - Rzecznik Praw Dziecka,
- Insp. Sławomir Szumilas – zastępca dyrektora Biura do Walki z Cyberprzestępczością, Komenda Główna Policji,
- Bartłomiej Klinger - zastępca dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych, NASK,
- Paweł Czuryło – zastępca redaktora naczelnego, Interia,
- Witold Drożdż - członek zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych, Orange,
- Jean Marc Harion – prezes zarządu, P4 Polska,
- Bogna Janke, Salon24,
- Aneta Jaskólska – członek zarządu, Polkomtel,
- Michał Karnowski – członek zarządu, Grupa Medialna Fratria,
- Andrzej Kozłowski – Cyberdefence24,
- Dorota Kuprianowicz-Legutko – członek zarządu, T-Mobile Polska S.A.,
- Ewa Lampart – dyrektor generalna Grupy Super Express, Grupa ZPR Media,
- Piotr Marczuk – dyrektor ds. polityki korporacyjnej, Microsoft,
- Marzena Paczuska – Tętnik – członek zarządu, TVP S.A.,
- Joanna Pawlak – prezes zarządu. Wirtualna Polska Media S.A.,
- Michał Szułdrzuński – zastępca redaktora naczelnego, Rzeczpospolita,
- Marek Tejchman – zastępca redaktora naczelnego, Dziennik Gazeta Prawna.
- Zachęcamy przedstawicieli kolejnych instytucji, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych do przyłączania się do naszej deklaracji. Można to zrobić w dowolnym momencie. Deklaracja jest dostępna także na stronie www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci.
- dodał Marek Zagórski
Z treścią Deklaracji współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie można się zapoznać pod tym adresem.