Polacy boją się nowych technologii? Raport PIIT nie zaskakuje
Mimo postępu technologicznego, Polacy nadal obawiają się nowych technologii, w tym 5G. Wyniki raportu Postawy Polaków wobec nowych technologii ujawniają niepokojące trendy i wskazują na pilną potrzebę edukacji.

To już trzeci raport opracowany na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), który pokazuje obraz Polaków w kontekście nowych technologii, w tym również tych telekomunikacyjnych. W tegorocznej edycji, poza Polską, przebadano również Niemcy i Japonię, co pozwoliło na ciekawe porównanie międzykulturowe.
Czego boją się Polacy?
Największe obawy wśród Polaków wzbudzają elektrownie jądrowe, promieniowanie rentgenowskie, linie wysokiego napięcia oraz sztuczne promieniowanie UV. Na liście obaw znajdują oczywiście się również fale elektromagnetyczne (PEM), mimo że infrastruktura telekomunikacyjna nie jest postrzegana jako główne zagrożenie.



Sceptycyzm wobec 5G
W porównaniu do Niemców czy Japończyków, Polacy wykazują największy sceptycyzm wobec budowy nadajników sieci komórkowych. Jedynie 25% naszych rodaków zaakceptowałoby budowę masztu w promieniu 500 metrów od swojego domu, podczas gdy w Japonii odsetek ten wynosi aż 61%.
Zdaniem autorów raportu, prof. Urszuli Soler i dra hab. Grzegorza Adamczyka, obawy Polaków wynikają głównie z braku wiedzy na temat PEM.
Wyniki raportu pokazują, że w naszym społeczeństwie nadal istnieje wiele głęboko zakorzenionych obaw dotyczących technologii. Większość z nich wynika z braku wiedzy na temat realnego działania PEM. Można powiedzieć, że jesteśmy sceptykami technologicznymi, więc potrzeba edukacji jest tym bardziej pilna.
– podkreśliła prof. Urszula Soler
Raport zwraca uwagę na rosnącą nieufność społeczną wobec PEM, która jest pożywką dla dezinformacji. W dobie geopolitycznych zagrożeń może to utrudniać rozwój infrastruktury krytycznej i wpływać negatywnie na bezpieczeństwo państwa.
Apel o edukację
Eksperci podkreślają konieczność podjęcia szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, skierowanych do całego społeczeństwa.
Jako Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji niezmiennie wskazujemy na rosnącą potrzebę edukacji dotyczącej nowych technologii, w tym technologii bezprzewodowych oraz związanego z nimi zjawiska pola elektromagnetycznego. Jest to istotny element z punktu widzenia rozwoju odpornej i bezpiecznej infrastruktury kraju. Oddziaływanie PEM jest również częstym obiektem ataków wszelkiej dezinformacji, której celem jest wzbudzanie niepokoju społecznego, a ten wpływa negatywnie na inwestycje oraz infrastrukturalny i technologiczny rozwój kraju. Wspólny wysiłek administracji państwowej, samorządów i organizacji biznesowych powinien mieć na celu prowadzenie możliwie jak najszerszych działań edukacyjnych skierowanych do całego społeczeństwa, opisujących korzyści oraz odpowiadających na pytania, dotyczące nowych technologii, w tym także te dotyczące PEM.
– wskazał Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
Kluczowe wnioski z raportu:
- Polacy obawiają się PEM bardziej niż Niemcy i Japończycy.
- Sceptycyzm wobec technologii 5G w Polsce jest znacznie większy niż w Japonii.
- Polacy często mylnie identyfikują źródła PEM.
- Niskie zaufanie do ekspertów w Polsce utrudnia walkę z dezinformacją.
Więcej informacji można znaleźć w raporcie "Postawy Polaków wobec nowych technologii".