mPrawo Jazdy już za trzy tygodnie. Aplikacja mObywatel otrzymuje nowe funkcje
Resort cyfryzacji szykuje się do startu zapowiadanej od wielu miesięcy usługi – prawa jazdy w telefonie, które pozwoli poruszać się pojazdami bez dokumentu w tradycyjnej formie. Potrzebna będzie aplikacja mObywatel, która stale jest rozbudowywana. W nowym roku pojawi się w niej mKDR. Cóż to takiego?

Od 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Wtedy też w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Osoby, które nie korzystają jeszcze z mObywatela, zachęcane są przez rząd, by aplikację pobrać już teraz.
Głównym modułem aplikacji, który warto aktywować, jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, a w aplikacji znajdują się wszystkie informacje, które znajdują się w dowodzie, nawet zdjęcie.



Drugi powód, by już teraz skorzystać z mObywatela, to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
- Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.
– przekonuje sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Zagórski.
Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.
Zobacz: Nowa funkcja aplikacji mObywatel: możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych
Zobacz: Prawo jazdy w telefonie przyjęte przez Sejm, wkrótce dostępne dla każdego. Jest też licznik punktów karnych
mObywatel jest cały czas rozbudowywany
Resort cyfryzacji przekonuje, że nieustannie rozbudowuje aplikację. W ostatnich czasie dodane zostały takie funkcje:
- Uproszczone uwierzytelnianie się podczas pobierania dokumentów z rejestrów państwowych – teraz, by złożyć wniosek o dokument (np. mTożsamość), wystarczy potwierdzić swoje dane profilem zaufanym, logując się raz, a nie jak dotąd dwa razy.
- Tożsamość można potwierdzać, korzystając nie tylko z profilu zaufanego, ale także z jednego z ponad 200 banków – ich liczba stale rosła w ostatnim czasie.
- Wprowadzona została możliwość odblokowywania aplikacji za pomocą biometrycznego skanu twarzy 3D (w telefonach z systemem Android, na telefonach z system iOS – ta funkcja była już wcześniej dostępna).
- Na prośbę studentów w mLegitymacji ułatwiony został dostęp do numeru albumu i kodu do zeskanowania numeru. Wcześniej, by go wyświetlić, trzeba było wejść w menu i wybrać odpowiednią funkcję – teraz wystarczy kliknąć ikonę pod mLegitymacją. Nowa funkcja jest dostępna zarówno w urządzeniach z system Android, jak i iOS.
To nie jedyne usprawnienia w aplikacji Na przełomie roku – dzięki współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – w mObywatelu dostępna będzie mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny.