DAJ CYNK

Prawo jazdy w telefonie przyjęte przez Sejm, wkrótce dostępne dla każdego. Jest też licznik punktów karnych

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 26329

Prawo jazdy w telefonie przyjęte przez Sejm, wkrótce dostępne dla każdego. Jest też licznik punktów karnych

Dwa miesiące temu ruszyły pierwsze, zamknięte testy jednego z modułów w aplikacji mObywatel: mPrawo Jazdy. W piątek Sejm zdecydował, że prawo jazdy w takiej formie będzie mogło być stosowane na równi z dotychczasowym dokumentem.

Po tej decyzji Sejmu zostaje już tylko podpis Prezydenta i droga do prawa jazdy w telefonie zostanie otwarta. To jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Zobacz: Prawo jazdy w telefonie. Wkrótce ruszą testy nowej usługi mObywatela

Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy. Zmieni się to, że kierowcy nie będą go musieli zawsze wozić przy sobie. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będzie można mieć też w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel.

Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 miliona Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy.

mPrawo Jazdy zawiera podstawowe informacje na temat uprawnień kierowcy – są to praktycznie te dane, które znajdziemy na tradycyjnym dokumencie. Dane z telefonicznego prawa jazdy można przekazać za pomocą kodu QR.

Równolegle z mPrawem Jazdy debiutuje także nowy moduł – Punkty Karne, gdzie znajdują się informacje o tym niechlubnym dorobku kierowców. Ten moduł jest także dostępny z osobnej zakładki w aplikacji mPrawo Jazdy.

Poza mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel kierowcy znajdą też wprowadzony już wcześniej mPojazd, czyli dowód rejestracyjny połączony z danymi z karty pojazdu oraz informacjami o ubezpieczeniu. Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Co ważne, aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

Zobacz: Nowe prawo komunikacji elektronicznej. Ruszyły konsultacje Ministerstwa Cyfryzacji

mObywatel jest bezpłatny i w pełni bezpieczny. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), który jest niezbędny do uruchomienia aplikacji. W jednej z ostatnich wersji pojawiła się też funkcja logowania za pomocą czytnika linii papilarnych. Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Zobacz: Nowa funkcja aplikacji mObywatel: możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych
Zobacz: mObywatel – prawie milion, Profil Zaufany – blisko 4,6 mln. Podsumowanie na koniec roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu