DAJ CYNK

Nowa funkcja aplikacji mObywatel: możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 16032

Nowa funkcja aplikacji mObywatel: możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych

Możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania danych – oto nowość w rządowej aplikacji mObywatel. Jako pierwsi z tego rozwiązania mogą korzystać użytkownicy platformy mojePZU, ale rozwiązanie to ma być dostępne dla innych instytucji i firm.

Aplikacja mObywatel rozwijana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy państwowych urzędów. Teraz dołączył do nich PZU, ale z nowego rozwiązania będą mogli korzystać także klienci innych instytucji, firm, urzędów, a nawet uczelni.

Zobacz: mObywatel – prawie milion, Profil Zaufany – blisko 4,6 mln. Podsumowanie na koniec roku

Przekazywanie z uwierzytelnianiem

Twórcy aplikacji mObywatel rozbudowali ją o funkcję potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych. Może się to przydać do rejestracji w usługach zaufanych instytucji, do potwierdzania danych i tożsamości, przekazywania danych do zaufanych instytucji czy szybkiego wypełnianie formularzy rejestracyjnych. Wprowadzone rozwiązanie skróci także procesy uwierzytelniania, odbiór dokumentacji – np. medycznej, świadectw, dyplomów zawodowych, a także procesy rekrutacyjne – np. na studia.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało pierwsze półrocze 2020 roku w e-usługach

Aby szybko i skutecznie przekazać swoje dane instytucji, wystarczy w aplikacji w zakładce mTożsamość wybrać opcję „Przekaż instytucji” i zeskanować udostępniony przez tę instytucję kod QR. Każda instytucja, która zgłosi chęć korzystania z takiej możliwości, otrzyma możliwość generowania unikatowych kodów.

Co najważniejsze, za pośrednictwem mObywatela dane są przekazywane nie tylko szybko i wygodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Próby podmiany kodów, czy ominięcia systemu weryfikacji są niemożliwe. Użytkownik aplikacji ma pełną kontrolę nad procesem. Widzi do jakiej instytucji przekazuje dane, widzi jakie dane są przekazywane. Wszystko dzieje się w sposób świadomy i kontrolowany - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Już dziś zachęcamy samorządy i np. firmy świadczące usługi medyczne, czy ubezpieczeniowo-finansowe do dołączenia do naszego projektu – dodaje szef MC.

Pierwszą instytucją, która udostępnia swoim klientom takie ułatwienie, jest PZU. Dzięki aplikacji mObywatel, szybko i bez wychodzenia z domu można potwierdzić swoją tożsamość i skorzystać z wielu usług w portalu mojePZU.

Aktualizacja aplikacji umożliwiająca przekazywanie danych instytucjom pojawi się w sklepie Google Play niebawem, a w App Store – najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Zobacz: Prawo jazdy w telefonie. Wkrótce ruszą testy nowej usługi mObywatela
Zobacz: mObywatel w przychodni: weszły nowe przepisy dotyczące e-zdrowia
Zobacz: mPojazd, czyli dowód rejestracyjny w smartfonie. Aktualizacja aplikacji mObywatel do pobrania

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu