Komentarz KIGEiT, PIKE i PIIT w sprawie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego zaproponowany przez Ministerstwo Cyfryzacji to nie jest krok naprzód ku Polsce cyfrowej, to niestety w wielu aspektach bieg wsteczny utrwalający skansen papierologii, ograniczający możliwość kreowania nowoczesnych usług dla polskich Klientów - twierdzą przedstawiciele trzech Izb reprezentujących branżę telekomunikacyjną w Polsce

Marian Szutiak (msnet)
10
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Komentarz KIGEiT, PIKE i PIIT w sprawie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego
Komentarz KIGEiT, PIKE i PIIT w sprawie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego




Prawo telekomunikacyjne
Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej
Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
















  • Likwiduje dzisiejszy - bardzo popularny wśród Klientów - sposób zmiany umowy przez telefon (usunięcie art. 56 ust. 6 i nast.), który zasadniczo był procesem krótkim (jeden telefon) i wygodnym dla Klienta, eliminującym potrzebę chodzenia do salonu, a Klient miał wszystkie dokumenty dostarczone do domu.
  • Zwiększa ilości "papieru" przekazywanego Klientowi przy zawarciu umowy (nowy art. 59). Nowelizowane przepisy nakazują przekazywanie regulaminu i cennika (a więc dominującej części dokumentów przekazywanych Klientowi - stanowiących nawet ok. 30 stron) tylko w formie w jakiej została zawarta umowa. Tym samym, jeśli umowa będzie zawarta na papierze to Klient nie będzie mógł otrzymać tych dokumentów e-mailem, jako pdf, na CD, pendrivie czy innym trwałym nośniku. Już dzisiaj w wielu sektorach usługowych, np. bankach czy ubezpieczeniach, umowy, regulaminy i cenniki są przekazywane elektronicznie bez żadnych przeszkód.
  • Nie zmniejsza ilości informacji przekazywanych Klientom, co już dzisiaj jest wskazywane jako istotna bariera i element zniechęcający Klientów. Wręcz przeciwnie, przy okazji zmiany któregoś z elementów umowy (np. przedłużenie umowy), Klient będzie musiał dostać już nie krótkie podsumowanie zmian - na jednej stronie A4 - jak ma to miejsce dzisiaj, ale ponownie pakiet wszystkich dokumentów i informacji (30-40 stron).