Huawei złożył skargę do KE. Polski rząd: nie dyskryminujemy
W październiku zakończyły się publiczne konsultacje w sprawie kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Projekt ten postrzegany był jako narzędzie prawne wymierzone przeciwko firmie Huawei i stworzone, by ją wyeliminować. Huawei zgłosił swoją opinię w sprawie projektu, ale jednocześnie złożył skargę do Komisji Europejskiej.

List wysłany został we wrześniu, po ogłoszeniu konsultacji w sprawie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, do wiceszefowej KE ds. konkurencji Margrethe Vestager. W piśmie Huawei zwraca uwagę, że proponowane zasady bezpieczeństwa dotyczące sieci 5G w Polsce i Rumunii mogą zawierać zapisy sprzeczne z prawem UE. Sprawa nie była dotąd szerzej znana, a nagłośnił ja portal Politico.
Zobacz: Do widzenia, Huawei? Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafił do konsultacji



Zdaniem Huaweia Polska i Rumunia dążą do „wykluczenia dostawców na podstawie stronniczych i niejednoznacznych kryteriów dotyczących niektórych dostawców 5G ze względu na ich pochodzenie geograficzne”.
Zdaniem Huawei polskie propozycje legislacyjne są sprzeczne z podstawowymi zasadami UE. Co więcej, chińska firma odniosła się również do umów dwustronnych podpisanych przez kilka europejskich rządów z Departamentem Stanu Stanów Zjednoczonych. Huawei oskarżył je, w tym rząd Polski, że te w swoich umowach biorą pod uwagę przede wszystkim priorytety bezpieczeństwa narodowego USA, stawiając je nad polityką Unii Europejskiej.
Polski rząd się odniósł
Po zakończeniu konsultacji w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że polski rząd zamierza nieco złagodzić politykę wobec chińskich firm. Jednocześnie Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE przekazało PAP stanowisko Polski w sprawie skargo Huaweia.
Przygotowany projekt zmian w przepisach dotyczących Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, które m.in. mają umożliwić ocenę ryzyka dostawców oprogramowania, urządzeń i usług wykorzystywanych w szczególności przez operatorów usług kluczowych, operatorów infrastruktury krytycznej i operatorów telekomunikacyjnych, zawiera opis procesu stosowanego wobec wszystkich dostawców, bez względu na państwo ich pochodzenia. Projekt ustawy nie zawiera mechanizmów zakazujących, wykluczających lub dyskryminujących działalność gospodarczą jakichkolwiek podmiotów
– informują polskie władze.
Przedstawiciele polskiego rządu przekonują, że projekt nie jest sprzeczny z prawem UE. Wyjaśniają, że propozycja nowelizacji ustawy była przedmiotem trwających ponad miesiąc publicznych konsultacji, podczas których zgłoszono ponad 700 uwag i propozycji zmian, a swoje uwagi zgłosiła również firma Huawei. Propozycje są aktualnie analizowane i będą omawiane w ostatnim tygodniu listopada.