DAJ CYNK

Życie pozaziemskie? Może być bliżej niż sądzimy

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Szukamy życia już w najodleglejszych zakątkach kosmosu, lecz nadal nie jesteśmy pewni, czy nie ma go na naszym "podwórku". Istnieje szansa, że znajdziemy je nawet na Księżycu.

Już pod koniec 2025 roku NASA planuje ponownie umieścić człowieka na Księżycu. To już ponad 50 lat od Apollo 17, ostatniej wyprawy człowieka na Srebrny Glob. Choć pojawiają się głosy, że trzecia faza programu Artemis zostanie opóźniona.

Życie mikrobiologiczne na Księżycu?

Nowe badania wskazują na to, że na Księżycu mogą istnieć warunki do przetrwania mikroorganizmów. Oczywiście nie chodzi o całą powierzchnię Srebrnego Globu, lecz specyficzne miejsca w pobliżu bieguna południowego naturalnego satelity Ziemi. Znajdują się tam permanentnie zacienione kratery, których ciężkie warunki mogłyby stać się siedliskiem organizmów beztlenowych

Jedną z najbardziej uderzających rzeczy, które odkrył nasz zespół, jest to, że biorąc pod uwagę ostatnie badania dotyczące zakresów, w których niektóre organizmy drobnoustrojowe mogą przetrwać, mogą istnieć potencjalnie nadające się do zamieszkania nisze dla takiego życia we względnie chronionych obszarach na niektórych ciałach niebieskich pozbawionych powietrza. Obecnie pracujemy nad zrozumieniem, które konkretne organizmy najlepiej nadają się do przetrwania w takich regionach i które obszary księżycowych regionów polarnych, mogą najbardziej nadawać się do podtrzymywania życia 

- powiedział Prabal Saxena, badacz planetarny w  NASA w rozmowie z Space.com.

Skąd mogłoby wziąć się życie na Księżycu? Chociażby z Ziemi. Małe fragmenty naszej planety mogły w przeszłości zostać wyrzucone w przestrzeń kosmiczną i jako "ziemskie meteoryty" wylądować na Srebrnym Globie. Heather Graham, geochemik organiczny w NASA uważa, że jest to rzeczywiście możliwe, choć wskazuje, że ziemskie drobnoustroje mogłyby nie przetrwać tej podroży. Naukowiec wyjaśnia, że bardziej prawdopodobne jest to, że mikroorganizmy dostały się tam wraz z astronautami.

Możliwe miejsca lądowania misji Artemis 3

Nadal jednak brakuje twardych dowodów na to, że mikroorganizmy rzeczywiście się tam znajdują. Jednak tę tajemnicę powinna wyjaśnić jedna z przyszłych księżycowych misji. 

Zobacz: Chiny szokują. Stworzą konstrukcję wokół Księżyca
Zobacz: NASA wyśle na Jowisza twoje nazwisko. Wystarczy się zapisać

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com