Najlepszy mały telefon – TOP5 na marzec 2022
Jaki jest najlepszy mały i poręczny telefon? Oto pięć naszych propozycji na marzec 2022 roku.

Co łączy większość współczesnych smartfonów, szczególnie tych z górnych półek cenowych? Są duże lub jeszcze większe. Mały smartfon to gatunek zagrożony wymarciem, o czym świadczy choćby decyzja firmy Apple, by nie pokazywać w tym roku następcy iPhone'a 13 mini. Zamiast niego mamy dostać iPhone'a 14 Max, czyli tańszego odpowiednika iPhone'a 14 Pro Max.
Wciąż jednak są osoby, które poszukują urządzeń o jak najmniejszych rozmiarach. Na rynku wciąż możemy takie modele znaleźć, a najlepsze z nich (według redakcji TELEPOLIS.PL) znajdziesz w tym zestawieniu. Nasz wybór padł na 5 urządzeń trzech producentów: Apple'a, Asusa i Samsunga.



Jak wybieraliśmy?
Wybierając pięć najlepszym naszym zdaniem małych telefonów (czy uściślając – smartfonów), uwzględniliśmy ich aktualną dostępność w polskich sklepach. W zasadzie każde z tych urządzeń może być dobrym wyborem, a wszystko zależy od tego, czego kto szuk a/potrzebuje. Po burzliwej dyskusji uznaliśmy, że jeden z pięciu smartfonów opisanych na kolejnych stronach zasługuje na wyróżnienie w postaci tytułu „Wybór Redakcji”.
Tym razem nie patrzyliśmy na cenę. Najważniejszym kryterium było to, by smartfon był jak najbardziej mały i poręczny, a jednocześnie nie ustępował za bardzo topowym urządzeniom. Z tego względu mamy tu flagowe modele (z jednym wyjątkiem), za które musimy wydać po kilka tysięcy złotych. Smartfony uszeregowane zostały alfabetycznie, z wyjątkiem „Wyboru Redakcji”, który umieściliśmy na ostatniej stronie.
Nasz wybór najlepszego małego smartfonu nie musi być Twoim, drogi Czytelniku, wyborem. Dlatego zachęcamy Cię do głosowania w ankiecie na najlepszy telefon spośród naszych propozycji. Czekamy również na Twoje własne sugestie, dotyczące najlepszego małego telefonu. Wpisz je w komentarzach.
Apple iPhone 13 mini – najmniejszy flagowiec z Cupertino
Jaki jest najmniejszy nowy flagowy smartfon? Jeśli nie weźmiemy pod uwagę składaków ze zginanym ekranem, to niewątpliwie jest to iPhone 13 mini. Urządzenie oferuje wszystko to, co iPhone 13, łatwiej się przy tym mieszcząc w dłoni czy kieszeni.
Smartfon firmy Apple został wyposażony w 5,4-calowy, niemal bezramkowy wyświetlacz, zapewniający wysoką jakość obrazu. Ma on rozdzielczość 1080 x 2340 pikseli i jest chroniony za pomocą ceramicznego szkła. Do dyspozycji dostajemy tu trzy aparaty fotograficzne o rozdzielczości 12 Mpix każdy, w tym aparat ultraszerokokątny z tyłu oraz aparat do zdjęć selfie z przodu. Jak przystało na nowoczesnego iPhone'a, możemy go odblokować biometrycznie za pomocą zaawansowanego systemu rozpoznawania twarzy.
Wewnątrz obudowy, która jest odporna na działanie wody i pyłów (IP67) pracuje chipset Apple A15 Bionic, wspierany przez 4 GB RAM-u. Swoje dane możemy przechować w pamięci masowej o wielkości od 128 do 512 GB. iPhone 13 mini obsługuje sieci 5G, teraz również w Plusie. Urządzenie jest zasilana akumulatorem o pojemności 2438 mAh z szybkim ładowaniem przewodowym i bezprzewodowym. Nad całością czuwa iOS 14, który z łatwością da się zaktualizować w przyszłości do kolejnych wersji tego systemu.
Alternatywą dla iPhone'a 13 mini może być iPhone 13 lub iPhone 13 Pro. Są one większe, ale wciąż mniejsze od większości współczesnych flagowców. Model Pro oferuje nieco lepsze wyposażenie, w tym dodatkowy aparat z teleobiektywem. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, możemy również sięgnąć po nieco starsze smartfony, czyli modele iPhone 12 mini czy iPhone 12.
iPhone SE (2022) – klasyk w najnowszym wydaniu
W 2017 roku firma Apple po raz kolejny całkowicie przeprojektowała swoje smartfony, wydając iPhone'a X. Chociaż w stajni spod znaku nadgryzionego jabłka powiało świeżością, nie każdemu się to podobało, podobnie jak przy poprzednim wydarzeniu tego typu. Z myślą o takich osobach gigant przygotował trzecią odsłonę smartfonu iPhone SE.
Pomysł stojący za wszystkimi smartfonami z tej rodziny jest banalnie prosty. Bierzemy podzespoły z najnowszych flagowców (a przynajmniej wiele z nich) i pakujemy wewnątrz klasycznej obudowy, charakterystycznej dla starszych urządzeń. W tym przypadku ponownie sięgnięto po rozwiązanie znane z iPhone'ów 8 i kilku wcześniejszych modeli.
Zaprezentowany niedawno iPhone SE (2022) z zewnątrz wygląda identycznie jak poprzednik i ma 4,7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 750 x 1344 piksele. Ekran nie ma żadnych wcięć czy otworów, a ramki nad i pod nim są na tyle szerokie, by zmieścił się tam przedni aparat fotograficzny czy przycisk Home zintegrowany z funkcją Touch ID. Z kolei wewnątrz obudowy, która jest odporna na działanie wody i pyłów (IP67), pracuje chipset Apple A15 Bionic. Układ ten napędza również modele z flagowej serii iPhone 13.
Jedną z największych nowości w iPhonie SE z 2022 roku jest wsparcie dla łączności 5G. Do dyspozycji mamy tu też 4 GB RAM-u, od 64 do 256 GB pamięci masowej, tylny aparat o rozdzielczości 12 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu oraz akumulator, który możemy naładować zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo.
Asus Zenfone 8 – alternatywa z Tajwanu
Wśród najlepszych małych telefonów nie mogło zabraknąć przedstawiciela tajwańskiej marki Asus. Zaprezentowany niemal rok temu Zenfone 8 to wciąż atrakcyjne urządzenie, zarówno pod względem wizualnym, jak i dzięki świetnemu wyposażeniu schowanemu wewnątrz odpornej na działanie wody i pyłów (IP68) obudowy.
Flagowiec firmy Asus jest napędzany chipsetem Qualcomm Snapdragon 888, który może być wspierany nawet przez 16 GB RAM-u. Z kolei na przechowywanie swoich danych mamy do 256 GB pamięci masowej. Jak przystało na flagowy smartfon, obsługuje on komplet współczesnych standardów łączności, a spośród coraz większej części konkurencji wyróżnia się obecnością gniazda audio Jack 3,5 mm.
Asus Zenfone 8 ma 5,9-calowy wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości FullHD+, chroniony szkłem Corning Gorilla Glass Victus. Może on odświeżać obraz z częstotliwością do 120 Hz. W komplecie otrzymujemy również zestaw fotograficzny złożony z 64-megapikselowego aparatu głównego oraz aparatu ultraszerokokątnego i aparatu przedniego, oba o rozdzielczości 12 Mpix.
Smartfon jest zasilany akumulatorem o pojemności 4000 mAh z szybkim ładowaniem o mocy do 30 W. Nad całością oryginalnie czuwa system Android 11 z interfejsem ZenUI, który możemy zaktualizować do Androida 12.
Samsung Galaxy Z Flip3 5G – telefon z klapką
Mały telefon może być również rozkładany, dzięki czemu ma główny wyświetlacz większy, niż to wynika z jego rozmiarów zewnętrznych. Takim urządzeniem jest Samsung Galaxy Z Flip3 5G, najpopularniejszy "składak" w 2021 roku.
Samsung z roku na rok wypuszcza coraz bardziej dopracowane składane smartfony. Dzięki temu Galaxy Z Flip3 5G ma już między innymi obudowę odporną na działanie wody, zgodnie z normą IPX8. Coraz lepiej chroniony jest również elastyczny wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 6,7 cala, który może odświeżać obraz z częstotliwością do 120 Hz. A to wszystko w obudowie, która po złożeniu ma wymiary mniej więcej 86 x 72 mm, czyli mieści się niemal wszędzie.
Smartfon ma na zewnątrz dodatkowy ekran, dzięki któremu możemy na przykład podejrzeć powiadomienia bez konieczności otwierania urządzenia i korzystania z wewnętrznego panelu. Towarzyszą mu dwa aparaty fotograficzne o rozdzielczości 12 Mpix każdy, główny i ultraszerokokątny. Trzeci aparat o rozdzielczości 10 Mpix jest wewnątrz i możemy go wykorzystać na przykład podczas połączeń wideo.
Składany Samsung jest napędzany chipsetem Qualcomm Snapdragon 888+, wspieranym przez 8 GB RAM-u i 128 lub 256 GB pamięci masowej. Całość jest zasilana akumulatorem o pojemności 3300 mAh z szybkim ładowaniem przewodowym i bezprzewodowym. Do dyspozycji jest też funkcja bezprzewodowego ładowania zwrotnego. Zainstalowany system to Android 11, który możemy zaktualizować do Androida 12 z interfejsem One UI 4.
Wybór redakcji: Samsung Galaxy S22
Jak napisałem na wstępie, w redakcji TELEPOLIS.PL odbyła się burzliwa dyskusja na temat tego, jaki mały smartfon powinien dostać tytuł „Wybór Redakcji”. Postanowiliśmy ostatecznie przyznać go jednemu z najnowszych flagowców Samsunga, modelowi Galaxy S22, który jest minimalnie mniejszy oraz zdecydowanie lżejszy od iPhone'a 13.
Galaxy S22 to najnowsze urządzenie w naszym zestawieniu, jest więc napędzany najnowszym chipsetem, którym w tym przypadku jest Exynos 2200, wykonany w technologii 4 nm. Układ ten jest wspierany przez 8 GB RAM-u i pracuje wewnątrz wodo- i pyłoszczelnej obudowy (IP68), złożonej z dwóch tafli wytrzymałego szkła Corning Gorilla Glass Victus+ oraz aluminiowej ramki pomiędzy nimi.
Jak przystało na flagowca firmy Samsung, z przodu znalazł się niemal doskonały wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości FullHD+, który potrafi odświeżać obraz z częstotliwością do 120 Hz. S22 to jedyne urządzenie w naszym zestawieniu, które zostało wyposażone w ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych, umieszczony pod powierzchnią ekranu. Do dyspozycji mamy tu również wszechstronny zestaw fotograficzny, na czele z głównym aparatem o rozdzielczości 50 Mpix, oczywiście z optyczną stabilizacją obrazu. Podobną ma teleobiektyw 10 Mpix z zoomem optycznym 3x.
Smartfon oferuje użytkownikowi komplet współczesnych standardów łączności, a także funkcję Samsung DeX, która po podłączeniu "galaktyki" do zewnętrznego ekranu zmienia ją w namiastkę komputera stacjonarnego. Są tu oczywiście również głośniki stereo, za które odpowiada marka AKG.
Samsung Galaxy S22 jest zasilany akumulatorem o pojemności 3700 mAh, który można szybko naładować przewodowo (do 25 W) lub bezprzewodowo (do 15 W). Energię zgromadzoną w baterii można również wykorzystać do indukcyjnego zasilania innego urządzenia – drugiego smartfonu, zegarka czy słuchawek. Nad całością czuwa Android 12 ze świetnym interfejsem One UI 4.1.