Zaszyfrowane treści dominują w Internecie i jest ich coraz więcej

Szyfrowany ruch dominuje w Internecie. W 2018 roku stanowił 72% całego ruchu w sieci. To pozytywne zjawisko, ale niesie też za sobą zagrożenia.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Zaszyfrowane treści dominują w Internecie i jest ich coraz więcej

Szyfrowany ruch w sieci wzrósł w 2018 roku o 20% w stosunku do roku 2017. Duży wpływ mają na to organizacje korzystające z rozwiązań chmurowych. Zabezpieczone dane, przechowywane do tej pory na fizycznych nośnikach, zostały przeniesione do Internetu. Zazwyczaj ich przesyłanie jest szyfrowane protokołem SSL i TLS.

Dalsza część tekstu pod wideo

Problem leży tutaj w tym, że podstawowe urządzenia zabezpieczające i firewalle nie są w stanie sprostać wymaganiom skanowania tego typu ruchu, a to wiąże się z dużym obciążeniem komputerowych procesorów. Według niedawnego badania NSS Labs w przypadku głębokiej inspekcji pakietów dla ruchu szyfrowanego wpływ na wydajność wynosi średnio 60%, ilość obsługiwanych połączeń na sekundę spada o 92%, a czas odpowiedzi zwiększa się drastycznie, aż o 672%.

Dodatkowo niepokoi fakt, że nie wszystkie produkty zabezpieczające rozpoznają nawet 30 najpopularniejszych algorytmów szyfrowania – w niektórych przypadkach część ruchu jest po prostu ignorowana. Tworzy to idealny mechanizm dla przestępców, dzięki któremu mogą rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie i wykradać dane. To wszystko prowadzi do sytuacji, w której producenci rozwiązań bezpieczeństwa nie publikują swoich wyników inspekcji SSL/TLS, a sprzedawcy unikają tego tematu.