DAJ CYNK

Orange przekazał unikatową radiostację z czasów II Wojny Światowej do Muzeum Historii Polski

21.11.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2802

Ważne 2

1

Orange Polska przekazał Muzeum Historii Polski konspiracyjny nadajnik radiowy, który był wykorzystywany podczas II Wojny Światowej.  Jest to pomarańczowy sposób na symboliczne przyłączenie się do obchodów stulecia niepodległości Polski.

Nadajnik typu NSP-1, o numerze seryjnym 84, jest jednym z około stu urządzeń, które zbudowano podczas II Wojny Światowej na potrzeby łączności konspiracyjnej. Wytwarzano je dzięki metodzie tak zwanej odwróconej inżynierii z podzespołów wynoszonych nielegalnie z zakładów, które produkowały części na zlecenie niemieckiego okupanta. To jeden z dwóch znanych nadajników radiowych NSP, które można będzie oglądać. Egzemplarz, który zasila zbiory Muzeum Historii Polski to zarazem jedyna radiostacja tego typu, pokazywana na ekspozycji stałej w polskim muzeum. Drugi zachowany nadajnik znajduje się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nadajnik można było po raz pierwszy zobaczyć podczas konferencji „Przedsiębiorczość, technologie, rozwój: Polsko, 100 lat!”, gdzie rozmawiano o tym, jak technologia wpływa na rozwój polskiej gospodarki.

- Technologie od lat napędzają rozwój gospodarki. Ze względu na historię naszego kraju nie mieliśmy szansy korzystać z efektów kolejnych rewolucji przemysłowych dlatego jako ogromną szansę, pozwalającą nadgonić lata zastoju, postrzegamy czwartą rewolucję przemysłową. Dostosowujemy naszą gospodarkę do nowych wyzwań wspierając przedsiębiorców w rozwijaniu swoich firm w kierunku przemysłu 4.0 przez stworzenie Platformy Przemysłu Przyszłości. Robimy to wszystko z nadzieją, że udana transformacja polskiej gospodarki w przystosowaną do trybów Przemysłu 4.0. stanie się dziedzictwem, które przekażemy przyszłym pokoleniom - powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- Cyfryzacja i wprowadzanie nowych technologii do biznesu to klucz do zbudowania efektywnej Gospodarki 4.0. Inteligentny rozwój potrzebuje dobrego zaplecza, czyli nowoczesnej infrastruktury. Eksperci szacują, że uruchomienie i sku­teczne wykorzystywanie sie­ci 5G może znacząco podnieść polskie PKB. Cieszę się, że Orange Polska rozbudowując sieć światłowodową oraz testując w swojej sieci mobilnej możliwości 5G, poprzez inwestycje przyczynia się do tworzenia nowoczesnej polskiej gospodarki -powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Do 2020 roku Orange planuje przeznaczyć na rozbudowę sieci światłowodowej około 4 mld zł, docierając do ponad 5 mln gospodarstw domowych. Dzięki tej inwestycji szybki internet światłowodowy ma dotrzeć do kilku tysięcy szkół i 40% polskich firm.

Zobacz: Orange Światłowód przyspiesza: ruszył pilotaż łącza o szybkości 5 Gb/s
Zobacz: Orange: w listopadzie rusza nowy sezon komercyjny, a wraz z nim zmiany w ofercie operatora
Zobacz: Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G

Źródło tekstu: Orange

Komentarze
Zaloguj się