Aukcja częstotliwości 5G może kosztować polskich operatorów po 2 mld złotych

Analitycy Haitong Banku przewidują, że aukcja częstotliwości 5G wystartuje w Polsce w 2021 roku. Dla każdego z operatorów, wśród których zapewne znajdą się Orange, Play, Plus i T-Mobile byłby to koszt rzędu nawet 2 mld złotych.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
21
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Aukcja częstotliwości 5G może kosztować polskich operatorów po 2 mld złotych

Analitycy przewidują, że 2019 rok zdominuje wśród polskich operatorów dyskusja nad wprowadzeniem sieci 5G. Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej, częstotliwości 5G (700 MHz oraz 3,4 - 3,8 GHz) powinny zostać rozdysponowane do 2024 roku.

Dalsza część tekstu pod wideo

Ważnym punktem wdrożenia 5G będzie wprowadzenie w życie tzw. Megaustawy, zakładającej m.in. zwiększenie restrykcyjnych, 100 razy niższy niż w całej Unii Europejskiej, norm promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Jeśli tak się nie stanie, wdrożenie sieci 5G będzie niemożliwe, a obsłużenie istniejącej sieci LTE będzie wymagało od operatorów zbudowania siedem razy więcej nadajników niż posiadają obecnie.

Według szacunków, średni koszt budowy jednego nadajnika to 300 tys. złotych. Podwojenie obecnej liczby nadajników wiązałby się z kosztem rzędu 2,5 - 3 mld złotych. Zdaniem analityków w Polsce będzie trudno spełnić wymogi UE dotyczące 5G i ulokować pasma 5G do 2020 roku z racji kilku czynników związanych zarówno z przedziałem 700 MHz, jak i 3,4 - 3,8 GHz.

W przypadku pasma 700 MHz główną przeszkodę stanowi interferencja z Rosją, która używa go na potrzeby telewizji i armii. Poza tym w Polsce jest ono obecnie zarezerwowane przez telewizję naziemną, a długoterminowe umowy obowiązują do 2024 roku. 

Jeżeli chodzi o pasmo 3,4 - 3,8 GHz, problem w ulokowaniu tworzy znaczne rozdrobnienie tego pasma, z setkami lokalnych rezerwacji i trzema rezerwacjami ogólnokrajowymi (Netia, Play, T-Mobile), które obowiązują do końca 2019 lub 2020 roku. W bazowym scenariuszu zakładamy, że do przetargu na pasmo 5G dojdzie w 2021 roku, a wydatki kapitałowe z tym związane wyniosą 2 mld złotych dla każdego z analizowanych operatorów telekomunikacyjnych

– mówi Konrad Księżopolski, szef Dział Analiz, Haitong Bank