Niemcy: koniec 24-miesiecznych abonamentów? Powstanie specjalna ustawa

Niemiecki Bild donosi o planach miejscowego rządu dotyczących skrócenia maksymalnej długości umów telekomunikacyjnych. Maksymalny czas trwania abonamentu ma wynosić 12 miesięcy.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
29
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Niemcy: koniec 24-miesiecznych abonamentów? Powstanie specjalna ustawa

Informacje na temat planów niemieckiego rządu ujawniła minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. Chodzi o ustalenie maksymalnej długości umów jakie można zawszeć z operatorem na okres 12 miesięcy, zamiast obecnych 24. Dodatkowo zabronione byłoby automatyczne przedłużanie umowy na kolejne 12 miesięcy, a jedynie o pojedyncze miesiące. Idealna sytuacja dla klienta? Nie dla każdego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Dla osób wybierających abonament komórkowy bez żadnego urządzenia będzie to faktycznie duże udogodnienie. Ale już innego zdania będę osoby wybierające umowę z telefonem. Raty za urządzenia musiałyby być dwa razy wyższe, tak aby spłacić je w ciągu 12 miesięcy, albo też umowa ratalna byłaby oddzielna i zawierana na 24 miesiące. I tutaj aż prosi się, aby uczciwi sprzedawcy po roku sprzedali klientowi kolejną umowę, z nowym telefonem z ratami na 24 miesiące, a klient przez rok będzie spłacać jednocześnie dwa telefony.

Z drugiej strony, jeśli operator sprzedaje telefony za przysłowiową złotówkę, to sam abonament musiałby być znacznie wyższy, tak aby cena urządzenia zdążyła się zwrócić w ciągu 12 miesięcy. Choć zapewne proście będzie całkowicie zrezygnować z subsydiów.

Choć pomysł wydaje się dobry, może mieć wiele wad. Wbrew pozorom może to nie zaszkodzić tylko operatorom, ale również samym klientom.