DAJ CYNK

Dylemat mieszkanców - chcą mieć lepszy zasięg, ale nie chcą nadajnika

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Mieszkańcy miejscowości Roztoka w powiecie limanowskim mają nie lada problem. Jeszcze niedawno protestowali i zbierali podpisy w związku ze słabym zasięgiem sieci komórkowej. Ale jak dowiedzieli się, że Orange chce wybudować nadajnik zaczęli... protestować.

Zmiany planu zagospodarowania bez wiedzy mieszkańców

Mieszkańcy Roztoki protestują, bo ich zdaniem dopiero niedawno dowiedzieli się o planach budowy stacji bazowej w ich okolicy. Byli przekonani, że protesty doprowadziły do zmiany pierwotnie zakładanej lokalizacji umieszczenia nadajnika. Mieszkańcy są niezadowoleni z faktu, że gmina nie poinformowała ich o  zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Nie negują potrzeby poprawienia zasięgu, ale nie chcą budowy nadajnika w okolicy swoich miejsc zamieszkania.

Zobacz: Nowy maszt Polkomtela oprotestowany przez mieszkańców Wilanowa i Ursynowa. Obawiają się promieniowania

Gmina odpiera zarzuty i pokazuje ile trwa budowa nadajnika

Gmina przekonuje, że cały proces odbył się zgodnie z prawem, ale też pokazuje, jak absurdalnie długi jest proces budowy nadajnika. Orange zwrócił się do Urzędu Gminy w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego we wrześniu 2017 roku. Wynikało to z tego, że operator porozumiał się z właścicielem prywatnej działki w sprawie budowy. Uchwała zmieniająca plan zagospodarowania przestrzennego została przyjęta we wrześniu 2018 roku. Zdaniem gminy wszystko odbyło się zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale obecnie Orange został poproszony o uzupełnienie dokumentacji w sprawie budowy o decyzję środowiskową.

Warto zwrócić uwagę na to, że od zgłoszenia operatora miną zaraz dwa lata, a nadajnika jak nie było, tak nie ma. A problemy z zasięgiem cały czas trwają.

Zobacz: Play planuje budowę masztu w Cieszynie. Protestuje lokalna dziennikarka
Zobacz: Przeciwnicy 5G rozpowszechniają fałszywki. Anna Streżyńska dementuje

Krótka pamięć mieszkańców. Niedawno wnioskowali o budową nadajnika

W tej sytuacji najlepsze jest to, że mieszkańcy w ubiegłym roku zbierali podpisy i złożyli w Urzędzie Gminny skargę na problemy z zasięgiem. Dokument trafił do Orange, ale również Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak informuje portal Limanowa.in, na problemy z zasięgiem skarżą się nie tylko mieszkańcy Roztoki, ale również okolicznych wsi.

Zobacz: Nowy procesor Huawei - Kirin 990 - zapewni nagrywanie 4K w 60 kl./s
Zobacz: Zmiany w Orange. Pakiety Love na czas nieokreślony i nowy dekoder

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: limanowa.in; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu