DAJ CYNK

Brytyjska sieć Three również uruchamia 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8671

Kolejnym brytyjskim operatorem, po EE i Vodafone, który uruchamia 5G, jest Three. Na początek sieć zacznie świadczyć usługi FWA z wykorzystaniem 5G w Londynie.

Operator uruchamia usługi 5G nieco innego rodzaju niż pozostali gracze tego rynku. Sieć piątej generacji w Three zapewni szybki internet FWA (Fixed Wireless Access, stały dostęp radiowy), czyli usługę stanowiącą mobilną alternatywę dla internetu stacjonarnego. Miesięczna opłata wyniesie 35 funtów brytyjskich, a przepustowość sieci osiągnie gwarantowane 100 Mbps. Takie prędkości operator obiecuje jednak tylko w godzinach między 20 a 22, czyli szczytowym czasie, gdy użytkownicy oglądają w streamingu filmy i seriale. W pozostałych godzinach transfer może być zarówno wyższy, jak i niższy.

Zobacz: W Europie przybywa ofert 5G, do wyścigu dołącza Vodafone UK
Zobacz: Speedtest pokazuje szybkość sieci 5G. Nawet 2 Gb/s

Pierwszym miastem, w którym rusza 5G w Three jest oczywiście Londyn, ale operator zapowiada uruchomienie tego rozwiązania w 25 kolejnych miastach Wielkiej Brytanii. 

Operator jest przekonany, że 5G FWA to rozwiązanie przyszłości.

- 5G w sieci Three zrewolucjonizuje korzystanie z domowego łącza szerokopasmowego” - przekonuje Dave Dyson, dyrektor generalny Three. - Nie trzeba już płacić za linię stacjonarną, nie trzeba czekać na inżynierów, a nawet korzystać z opcji dostawy tego samego dnia. To naprawdę prosty dostęp szerokopasmowy w systemie plug and play, na który czekali klienci.

Zobacz: Brytyjskie krowy testują 5G - wciąż są zdrowe i dają mleko
Zobacz: Jakie promieniowanie generuje sieć 5G?

Operator będzie dostarczał zestawy startowe do natychmiastowego, samodzielnego podłączenia, a umowa pozwoli na dowolną zmianę adresu w razie przeprowadzki. To będzie oczywiście uzależnione od zasięgu 5G w Three, co siłą rzeczy stwarza pewne ograniczenie. W tradycyjnym modelu biznesowym radiowe sieci FWA są odpowiedzią na problem ostatniej mili w okolicach o słabej infrastrukturze i niewielkim zaludnieniu, natomiast Three nie planuje na razie rozbudowy sieci poza tereny zurbanizowane. Poza nimi klienci sieci muszą pozostać przy FWA 4G - z takiej formy dostępu do internetu w Three korzysta już 800 tys, abonentów.

Wprowadzona przez Three usługa to dopiero zalążek budowanej w przyszłości oferty. Operator chce najpierw przekonać klientów, że 5G sprawdza się jako stały internet, a w niedalekiej przyszłości pozwoli na stworzenie inteligentnego domu z wykorzystaniem 5G.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telecoms.com

Źródło tekstu: Telecoms.com

Przewiń w dół do następnego wpisu