DAJ CYNK

Speedtest pokazuje szybkość sieci 5G. Nawet 2 Gb/s

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 26196

Portal speedtest.net zaprezentował lipcowe wyniki pomiarów szybkości sieci 5G oraz LTE w Stanach Zjednoczonych. Rezultaty pokazują jak szybka potrafi być sieć 5G oraz jak wiele zależy od użytej częstotliwości pracy nadajników. I wcale nie potrzeba wysokich częstotliwości dla uzyskania wysokich wyników.

Rekordy w kilku miastach

Rekordowe pomiary prędkości Verizon zanotował w Chicago oraz Denver. W obu miastach udało się przekroczyć 2 Gb/s i uzyskać wyniki na poziomie 2,03 Gb/s oraz 2,01 Gb/s. Niewiele gorzej wypadły pomiary w Minneapolis oraz Providence, odpowiednio 1,93 Gb/s i 1,83 Gb/s. Dane pochodzą z pomiarów wykonanych w lipcu za pomocą strony i aplikacji Speedtest.net.

Zobacz: Niemiecki Vodafone rozbudowuje sieć 5G w Berlinie

Nawet jedenaście razy szybciej niż LTE

W wielu miejscach średnie prędkości uzyskiwane przez klientów Verizonu są od ośmiu, do nawet jedenastu razy wyższe niż w przypadku sieci LTE. W Denver jest to 988,37 Mb/s w sieci 5G, kontra 107,41 Mb/s w sieci LTE. W Minneapolis 931,98 Mb/s kontra 91,59 Mb/s, a w Providence 1,13 Gb/s kontra 101,32 MB/s. W Chicago różnica jest mniejsza ze względu na bardzo szybko działającą sieć LTE, której średnia prędkość to 128,71 Mb/s. W przypadku sieci 5G jest to 873,2 Mb/s.

W całym kraju średnia prędkość sieci 5G Verizonu to 870,34 Mb/s, przy 102,23 Mb/s dla sieci LTE.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji chce dywersyfikacji dostawców urządzeń 5G

Sprint znacznie wolniej, ale nadal imponująco

Baza pomiarów Speedtestu pokazuje, że klienci sieci Sprint mogą liczyć na niższe, ale też bardzo dobre prędkości. Średnia pomiarów dla sieci 5G to 236,09 Mb/s, przy 79,25 Mb/s dla sieci LTE. Najwyższą prędkość udało się uzyskać w Chicago i wyniosła 724,33 Mb/s.

Zobacz: Przeciwnicy 5G rozpowszechniają fałszywki. Anna Streżyńska dementuje
Zobacz: Tymczasowa zgoda na wielką fuzję amerykańskich operatorów
Zobacz: Sieć 5G albo 2,2 mld kary. Wyzwanie dla amerykańskiego operatora

Różnica prędkości wynika z innych częstotliwości

Wysokie wyniki uzyskane przez Verizon wynikają z tego, że nadajniki operatora pracują w paśmie 28 GHz. Jest więc to częstotliwość krótkiego zasięgu, ale pozwalająca uzyskać bardzo wysokie prędkości pobierania. Wyniki Sprintu pokazują za to, że 5G wcale nie musi działać w wysokich częstotliwościach, aby zapewnić wysokie prędkości pobierania. Nadajniki operatora pracują w paśmie 2,5 GHz.

Zobacz: Nu, haraszo! Pod Kremlem ruszyły testy sieci 5G
Zobacz: Sieć 5G jest bezpieczna dla zdrowia, ale teorii spiskowych nie da się zatrzymać
Zobacz: Samsung Galaxy A10 - test najbardziej budżetowego telefonu z rodziny Galaxy A
Zobacz: Test Huawei Mate 20 X 5G - prawdziwe 5G i ogromny ekran

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: speedtest.net; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu