DAJ CYNK

Brytyjskie krowy testują 5G - wciąż są zdrowe i dają mleko

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

Stado fryzyjskiego bydła mlecznego na brytyjskiej farmie wygląda na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajnie. To jednak pionierzy Internetu, cieszący się korzyściami z połączenia z siecią 5G.

Firma Cisco Systems Inc stworzyła stanowiska testowe 5G w trzech lokalizacjach wiejskich w Wielkiej Brytanii. W jednej z nich z sieci nowej generacji korzystają... krowy. W finansowanym przez rząd Centrum Innowacji Inżynierii Precyzyjnej Rolnictwa (Agri-EPI Center) w Shepton Mallet, w południowo-zachodniej Anglii, około 50 sztuk tych zwierząt zostało wyposażonych w inteligentne obroże 5G i kolczyki do uszu monitorujące ich stan zdrowia.

Obroże są połączone ze zautomatyzowanym systemem dojenia. Kiedy krowa poczuje, że jest gotowa do dojenia, zbliża się do bramy maszyny, która automatycznie się otwiera i wpuszcza zwierzę do środka. Urządzenie rozpoznaje, która krowa podeszła i podłącza do niej dojarkę. Zwierzak w tym czasie dostaje nagrodę pokarmową. Gadżety nie uszkadzają krów, a stały monitoring pozwala wykryć wszelkie oznaki cierpienia.

- Testujemy zdolność 5G do przesyłania danych z naszych czujników o wiele szybciej, nie za pośrednictwem komputera farmy i wolnego szerokopasmowego łącza internetowego.

- powiedział Duncan Forbes, kierownik projektu w Agri-Epi Center

Stado fryzyjskiego bydła mlecznego z kołnierzami 5G (źródło: reuters.com)

Pracująca mleczarnia, założona przez Agri-EPI przy wsparciu brytyjskiej agencji innowacji, wykorzystuje szereg różnych technologii. Między innymi są tu zautomatyzowane szczotki, które obracają się, gdy krowa się o nie ociera, a także zasłony sterowane czujnikami, które otwierają się lub zamykają w zależności od pogody. Inteligentny system karmienia z kolei automatycznie dostarcza żywność za pomocą szyn montowanych na suficie.

Zobacz: Smartfony z 5G zaleją rynek. Ich wdrożenie będzie dużo szybsze niż w przypadku LTE
Zobacz: Szwajcaria będzie pierwszym krajem Europy, do którego trafi LG V50 ThinQ 5G
Zobacz: Play będzie walczyć o 5G Ready do końca. Czy fiolet wygra z różem?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters