DAJ CYNK

Smartfony z 5G zaleją rynek. Ich wdrożenie będzie dużo szybsze niż w przypadku LTE

orson_dzi

Sprzęt

Raport Obietnice i potencjał sieci 5G przygotowany przez IHS Markit ocenia szybkość rozwoju technologii 5G. Wynika z niego, że smartfony działające w nowej technologii pojawią się na rynku w krótszym czasie niż miało to miejsce po wprowadzeniu sieci LTE.

W 2019 roku na rynek ma trafić dosyć skromna liczba 37 mln smartfonów działających w sieci 5G, ale już w 2020 roku wzrośnie do 120 mln. Zdaniem analityków IHS Markit 5G będzie najszybciej wdrożoną generacją sieci bezprzewodowych. W podobnym przedziale czasowym na rynek trafi sześć razy więcej urządzeń 5G, niż miało to miejsce w przypadku sieci LTE. Do 2023 roku w technologii piątej generacji na świecie ma działać już 525 mln urządzeń.

IHS Markit już we wstępie do raportu zaznacza, że wiele firm przedwcześnie wykorzystuje nazwę 5G do pozycjonowania swoich produktów. Tak jak 5G Ready w Play, 5G Evolution w AT&T, ale zaznacza też, że podobne sytuacje miały miejsce w przypadku wcześniejszych generacji sieci. Jak choćby w przypadku T-Mobile i LTE.

Zobacz: Play będzie walczyć o 5G Ready do końca. Czy fiolet wygra z różem?

Autorzy raportu przekonują, że dla przeciętnego użytkownika 5G nie będzie rewolucją. Większość osób będzie korzystać z sieci 5G w częstotliwościach niższych niż 6 GHz, ze względu na ich większy zasięg. To właśnie głównie w takie pasma będą inwestować operatorzy, bo to pozwoli na uzyskanie możliwie jak największego pokrycia. W Polsce będzie to pasmo 700 MHz (na którym obecnie nadawana jest telewizja naziemna) oraz 3,4-3,8 GHz (głównie w dużych miastach, ze względu na krótszy zasięg). Dlatego też, choć samo działanie Internetu 5G (np. ze względu na niższe opóźnienie i większą pojemność sieci) będzie wyraźnie lepsze, tak sama prędkość w stosunku do LTE wzrośnie zdaniem autorów raportu o ok 25%. Większe różnice będzie można zauważyć dopiero w przypadku częstotliwości powyżej 6 GHz, które będą używane głównie w przypadku rozwiązań przemysłowych. To właśnie tam będzie można uzyskać prędkości rzędu kilkaset megabitów na sekundę.

Zobacz: Exatel ma wizję sieci 5G w Polsce - wspólna sieć krajowa i konsorcjum z operatorami
Zobacz: Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: IHS Markit; wł