DAJ CYNK

T-Mobile wyłącza 3G i przyspiesza LTE

Mieszko

Taryfy, promocje, usługi

T-Mobile wyłącza 3G i przyspiesza LTE

LTE odpowiada za ponad 90% ogółu przesyłanych danych w T-Mobile – informuje operator. Jednocześnie przypomina o planowanym wyłączeniu 3G i przekonuje, że przeznaczenie częstotliwości uwalnianych podczas wyłączania sieci trzeciej generacji na rzecz sieci LTE zwiększyło jej pojemność i osiągane prędkości.

Już od dłuższego czasu T-Mobile zapowiada, że ma w planach wyłączenie 3G i zastąpienie tej technologii nowszymi standardami LTE i 5G. Koniec sieci trzeciej generacji w T-Mobile zaplanowany został na 2023 rok. Ogłaszając swoje zamiary w marcu, T-Mobile zapowiedział włączenie VoLTE we wszystkich swoich ofertach i dalsza budowę 5G

Zobacz: T-Mobile szykuje się do wyłączenia 3G, za to udostępni VoLTE i 5G w prepaidach

Jak się okazuje, działania związane z wyłączeniem 3G już są intensywnie realizowane. T-Mobile pochwalił się, że uzyskuje większe możliwości sieci LTE, a także 5G, wyłączając coraz rzadziej używaną sieć 3G, w której przesłanych jest już mniej niż 3% danych.

Wyłączanie 3G i wzrost pojemności sieci LTE

Wyłączanie sieci 3G magentowy operator rozpoczął od częstotliwości 2100 MHz. W pierwszej kolejności wyłączenia objęły obszary, w których T- Mobile nie oferuje technologii 5G. Operator przekonuje, że dla klientów korzystających z usług w tych obszarach oznacza to realny wzrost pojemności sieci LTE o ponad 10%, a także wzrost maksymalnych dostępnych prędkości. Odzwierciedleniem tego trendu mają być wyniki  rankingów prędkości przesłania danych, gdzie od stycznia średnia prędkość pobierania danych w rankingu SpeedTest.pl dla klientów T- Mobile wzrosła o ponad 11 Mbps.

Zobacz: Inea i T-Mobile wciąż z najszybszym Internetem. Czerwcowy ranking SpeedTest.pl
Zobacz: RFBenchmark: T-Mobile i Play mają najszybszy internet mobilny (czerwiec 2021)

Wyłączanie 3G na rzecz 4G i 5G

W drugim etapie T-Mobile wyłączał sieć 3G na częstotliwościach 2100 MHz tam, gdzie oferuje również technologię 5G. W tych miejscach zwolnione częstotliwości przeznaczane są zarówno na obsługę technologii LTE, jak i 5G. Jak twierdzi operator, wszystkie te zmiany udało się przeprowadzić bez nawet chwilowych utrudnień w działaniu sieci czy pogorszenia jakości usług, z jakich korzystają klienci posiadający urządzenia 3G. 

Z wyjaśnień T-Mobile wynika, że rozpoczęcie wyłączania sieci 3G od częstotliwości 2100 MHz nie było decyzją przypadkową – za takim właśnie wyborem stała specyfika poszczególnych częstotliwości. Pasmo 900 MHz jest przede wszystkim pasmem pokryciowym, które lepiej nadaje się do zachowania ciągłości usług w tej technologii, a jednocześnie wystarczająco pojemne, aby zapewnić wysoką jakość usług dla klientów, którzy nadal z niej korzystają. Pasmo 2100 MHz, będące pasmem pojemnościowym, znacznie lepiej pozwala operatorowi wykorzystać możliwości tych częstotliwości w technologii LTE i 5G.

Zobacz: Jak wymienić kartę SIM? Zapytaliśmy o to w Orange, Play, Plusie i T-Mobile

T-Mobile zachęca do wymiany kart

Klientów, którzy wciąż mają stare karty SIM tylko 2G/3G, operator zaprasza do punktów sprzedaży, gdzie ich karty zostaną bezpłatnie w wymienione na nowe obsługujące technologie 4G i 5G. W punktach sprzedaży użytkownicy mogą również zapoznać się z ofertą telefonów obsługujących najnowsze technologie przesyłania danych oraz połączenia głosowe w sieci LTE. 

Więcej informacji i odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wyłączenia sieci 3G w T-Mobile mona znaleźć na stronie: https://www.t-mobile.pl/c/wylaczamy3g.

Zobacz: T-Mobile będzie uruchamiać 120 nowych stacji 5G tygodniowo, by szybko zwiększyć zasięg
Zobacz: Play dalej traci, T-Mobile zyskał. Raport przenośności numerów w 2Q2021

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: T-Mobile

Źródło tekstu: T-Mobile

Przewiń w dół do następnego wpisu