W związku z wciąż zdarzającymi się oszustwami typu SIM swap, zapytaliśmy operatorów sieci z Wielkiej Czwórki (Orange, Play, Plus i T-Mobile) o proces wymiany karty SIM oraz zabezpieczenia chroniące przed tym, by przestępca nie mógł przejąć czyjegoś numeru telefonu. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
O tym, jak w obecnych czasach ważne jest bezpieczeństwo używanego przez nas numeru telefonu, wiedzą na pewno osoby, które padły ofiarą oszustwa typu SIM swap. Polega ono na pozyskaniu od operatora sieci komórkowej duplikatu karty SIM z numerem telefonu ofiary i, zanim ta się zorientuje i podejmie odpowiednie działania, uzyskaniu dostępu na przykład do jego konta bankowego i kradzieży pieniędzy.
Zobacz: SIM swapping to realne zagrożenie dla naszych danych i pieniędzy
Zobacz: Karta SIM w telefonie nagle przestaje działać? To może być początek większych problemów
Przejęcie czyjegoś numeru telefonu z pomocą operatora telekomunikacyjnego jest czymś, co nie powinno się zdarzyć, ale się zdarza. Zapytaliśmy więc operatorów sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile o to, w jaki sposób można u nich wymienić kartę SIM (dostać duplikat) oraz jakie zabezpieczenia te firmy telekomunikacyjne stosują, by zapobiec sytuacjom, że ktoś dostaje w swoje ręce numer telefonu zupełnie innej osoby.
Zacznijmy od pomarańczowego operatora, by było alfabetycznie. W Orange kartę SIM można wymienić samodzielnie, do czego sam operator zachęca. By tego dokonać, wystarczy kupić starter sieci Orange o wartości do 15 zł (nie można go rejestrować lub wkładać karty SIM do telefonu). Potrzebne będą też:
Następnie:
Jak widać, aby zdobyć duplikat naszej karty SIM, przestępca musiałby dysponować dotychczasową kartą SIM z danym numerem, to znaczy móc wysyłać i odbierać wiadomości z jej użyciem, a także znać jej kod PUK. Zastosowane zabezpieczenia wydają się więc być wystarczające.
Duplikat karty SIM można uzyskać także w salonie sieci Orange, co kosztuje 40 zł (cennik naszej oferty może zawierać inną cenę). Jak dowiedzieliśmy się od pomarańczowego operatora:
Wymiana karty SIM w salonie Orange zawsze wiąże się ze sprawdzeniem dokumentu tożsamości osoby, która prosi o wymianę, pod kątem zgodności z danymi klienta zapisanymi w naszych systemach.
Gdy z jakiegoś powodu utracimy kartę SIM, możemy skorzystać z blokady kradzieżowej. Polega ona na zablokowaniu połączeń przychodzących i wychodzących (w przypadku oferty na abonament) lub tylko wychodzących (w przypadku oferty na kartę). Z usługi można skorzystać po zalogowaniu się na swoje konto w Mój Orange , poprzez infolinię *100 / 510100100 (*600 / 510600600 w przypadku klientów biznesowych) lub w najbliższym salonie Orange.
Zobacz: Orange prezentuje strategię do 2024 roku: światłowód, rozwój 5G, konwergencja...
Zobacz: Motorola Moto G50 5G taniej w ofercie tygodnia Orange
W Orange są też karty eSIM. Aby wymienić kartę SIM/eSIM na eSIM w ofercie abonamentowej, należy:
W przypadku numeru na kartę należy:
Osoby korzystające z oferty Orange Flex kartę SIM, zarówno główną, jak i dodatkową, zamówią w aplikacji Orange Flex na smartfonie.
Jak dowiedzieliśmy się od Fioletowych, proces wymiany kart SIM w Play jest bardzo skrupulatnie weryfikowany w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dlatego też klienci tej sieci mogą wymienić kartę SIM / uzyskać jej duplikat wyłącznie w salonie sieci Play. Osobą upoważnioną do takiej operacji, w przypadku klientów indywidualnych lub prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jest sam właściciel karty lub pełnomocnik posiadający upoważnienie notarialne. To ostatnie jest weryfikowane przez Play. Osoba zgłaszająca się po nową kartę SIM musi przedstawić dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
W przypadku spółek i ofert dla firm, osobą upoważnioną jest reprezentant firmy wpisany na koncie abonenckim oraz w umowie. On również musi okazać do wglądu ważny dokument tożsamości.
Play zapewnia, że w przypadku, gdy dane na dokumencie budzą wątpliwości konsultanta, ma on prawo odmówić dokonania operacji.
Wprowadziliśmy także dodatkowe zabezpieczenie dla klientów. Dyspozycja wymiany karty SIM nie jest realizowana od razu, ale dopiero po kilku godzinach. Na numer, którego dotyczy wymiana oraz podany numer kontaktowy (jeśli są inne) wysyłamy wiadomość SMS o przyjęciu zlecenia wymiany karty SIM wraz z możliwością odwołania operacji po kontakcie z obsługą klienta.
– napisał Krzysztof Sylwerski z sieci Play
Zobacz: W Play na kartę dostaniesz na lato nawet 200 GB za darmo
Zobacz: Play na kartę: dwa razy więcej GB po doładowaniu w aplikacji Play24
Również w Plusie nie zdobędziemy duplikatu karty SIM bez udania się do najbliższego punktu tej sieci. Po kartę SIM właściciel numeru musi się pofatygować osobiście lub wysłać tam upoważnioną przez siebie osobę. Upoważnienie, podobnie jak w Play, musi być poświadczone notarialnie.
Najważniejsze jest to, że w sieci Plus kartę SIM może wymienić tylko właściciel numeru lub osoba przez niego pisemnie upoważniona. W przypadku osób upoważnionych honorowane jest tylko pełnomocnictwo poświadczone notarialne lub pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego. Wymiana karty odbywa się tylko podczas wizyty w Punktach Obsługi Klienta sieci Plus i nie ma możliwości zrobienia tego przez kanał zdalny (telefonicznie lub online). Zawsze też dokonywana jest weryfikacja tożsamości klienta.
– napisał Arkadiusz Majewski z sieci Plus
Konieczność osobistego udania się do punktu Plusa (lub upoważnienia do tego innej osoby) dotyczy zarówno abonentów, jak i użytkowników ofert MIX i na kartę. W dwóch ostatnich przypadkach numer, do którego chcemy nową kartę SIM, musi się znajdować w okresie ważności konta, a samo konto musi mieć dodatnie saldo.
Zobacz: Plush na wakacje: 200 GB za jedyne 20 zł
Zobacz: Plus: darmowe 150 GB, taniej smartfony 5G, gadżety i bony w prezencie
Wiadomości z pytaniami o procedurę wymiany karty SIM wysłaliśmy do wszystkich operatorów z Wielkiej Czwórki 13 czerwca tego roku, ale do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi od T-Mobile Polska. Wciąż mamy nadzieję, ze ją otrzymamy. Do tego czasu bazujemy na informacjach, które udało się nam samodzielnie znaleźć w Internecie.
Te najważniejsze i najbardziej niepokojące, to oczywiście niedawny artykuł Niebezpiecznika. Jak się dowiedział jeden z czytelników tego serwisu od konsultanta magentowej sieci, a potem potwierdził Niebezpiecznik w swoim eksperymencie, do uzyskania duplikatu karty SIM numeru na kartę wystarczy:
Zobacz: Znasz PESEL klienta T-Mobile? Możesz przejąć jego numer telefonu
W przypadku numeru na abonament, nową kartę SIM możemy również zamówić zdalnie u operatora, kontaktując się z nim zdalnie (za pomocą czatu lub telefonicznie). Tu również, co sprawdził jeden z czytelników Niebezpiecznika, może wystarczyć potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą numeru PESEL. Trzeba też podać adres do wysyłki nowej karty SIM, który nie musi być taki sam, jak adres, pod jakim zarejestrowaliśmy wcześniej nasz numer.
Na stronie T-Mobile udało mi się znaleźć formularz wymiany karty SIM w T-Mobile/Heyah, w którym są między innymi takie pola, jak:
Po nową kartę SIM możemy się również udać do salonu T-Mobile, gdzie – tak przynajmniej można domniemywać – zostanie w odpowiedni sposób sprawdzona nasza tożsamość. Sam mam jeszcze numer firmowy w T-Mobile (korzystałem z niego do Internetu, zanim się podłączyłem do sieci stacjonarnej) i dowiedziałem się, że do salonu musiałbym się udać osobiście z dowodem osobistym.
W przypadku wymiany firmowej karty SIM należy mieć ze sobą dowód osobisty, takiej wymiany może dokonać tylko osoba, na którą jest umowa.
– napisała na czacie konsultantka sieci T-Mobile
Mogłem również zamówić nową kartę SIM za pośrednictwem konsultantki, podając dane, na jakie został zarejestrowany numer.
Zobacz: Majowy ranking SpeedTest.pl: Inea i T-Mobile na czele
Otrzymaliśmy właśnie odpowiedź na nasze pytania od sieci T-Mobile. Oto ona:
Dla każdego z kanałów kontaktu klienta z naszą siecią stosowane są odmienne procedury wymiany karty SIM, które mają zagwarantować klientom bezpieczeństwo ich danych i że karta zostanie wydana jedynie właścicielowi numeru. Każdorazowo nasze procedury zakładają stosowanie dwuetapowej weryfikacji klientów dostosowanej do kanały komunikacji i opartej na dokumentach lub informacjach, w których posiadaniu powinni być jedynie właściciele numeru.
Wszystkich głosujących: 839
Źródło ankiety: [Aktualizacja] Jak wymienić kartę SIM? Zapytaliśmy o to w Orange, Play, Plusie i T-Mobile
Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis
Źródło tekstu: Orange, Play, Plus, T-Mobile, wł.