DAJ CYNK

Pasmo 700 MHz do końca czerwca 2020 roku powinno zostać rozdysponowane na potrzeby sieci 5G. Polska chce przesunąć ten termin

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Podczas spotkania grupy roboczej w Ministerstwie Cyfryzacji podano, że polski rząd poinformował Dyrekcję Generalną Unii Europejskiej d.s. komunikacji o potrzebie wydłużenia czasu na przydział zasobów radiowych z pasma 700 MHz.

O sprawie poinformował portal Telko.in. Z publikacji na łamach tego serwisu wynika, że polskie władze chcą przesunięcia ostatecznego terminu na rozdysponowanie pasma 700 MHz, który mija 30 czerwca 2020 roku (data przyjęta przez państwa członkowskie UE w 2016 roku), o dwa lata, czyli do końca czerwca 2022 roku. Jest to spowodowane koniecznością rozwiązania dwóch istotnych problemów, które obecnie stoją na drodze wykorzystaniu częstotliwości z powyższego zakresu do przesyłania danych w ramach sieci 5G.

Pierwszy problem to konieczność przydzielenia innych częstotliwości nadawcom telewizyjnym, którzy używają pasma 700 MHz i możliwość przedłużenia się tego procesu. Drugi wynika z tego, że porozumienie z 2016 roku nie dotyczy państw spoza Unii Europejskiej. O ile Białoruś i Ukraina zadeklarowały, że uwolnią to pasmo, o tyle nadal w tej sprawie milczy Rosja. Używanie częstotliwości z zakresu 700 MHz do innych celów w Obwodzie Kaliningradzkim uniemożliwia korzystanie z nich przez działające w Polsce telekomy na znacznej części obszaru naszego państwa.

W przypadkach takich, jak opisane wyżej, przepisy unijne dopuszczają wydłużenie okresu potrzebnego na rozdysponowanie pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G o maksymalnie dwa lata, o co wystąpił polski rząd.

Zobacz: Rząd przyjął projekt zmian, które ułatwią wdrożenie sieci 5G
Zobacz: Posłowie Kukiz'15 składają interpelacje w sprawie sieci 5G
Zobacz: Polskie 5G może mieć problemy przez Rosję
Zobacz: Porozumienie w zakresie wykorzystania pasma 700 MHz w Unii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: pixabay.com

Źródło tekstu: Telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu