Pasmo 700 MHz do końca czerwca 2020 roku powinno zostać rozdysponowane na potrzeby sieci 5G. Polska chce przesunąć ten termin
Podczas spotkania grupy roboczej w Ministerstwie Cyfryzacji podano, że polski rząd poinformował Dyrekcję Generalną Unii Europejskiej d.s. komunikacji o potrzebie wydłużenia czasu na przydział zasobów radiowych z pasma 700 MHz.

O sprawie poinformował portal Telko.in. Z publikacji na łamach tego serwisu wynika, że polskie władze chcą przesunięcia ostatecznego terminu na rozdysponowanie pasma 700 MHz, który mija 30 czerwca 2020 roku (data przyjęta przez państwa członkowskie UE w 2016 roku), o dwa lata, czyli do końca czerwca 2022 roku. Jest to spowodowane koniecznością rozwiązania dwóch istotnych problemów, które obecnie stoją na drodze wykorzystaniu częstotliwości z powyższego zakresu do przesyłania danych w ramach sieci 5G.
Pierwszy problem to konieczność przydzielenia innych częstotliwości nadawcom telewizyjnym, którzy używają pasma 700 MHz i możliwość przedłużenia się tego procesu. Drugi wynika z tego, że porozumienie z 2016 roku nie dotyczy państw spoza Unii Europejskiej. O ile Białoruś i Ukraina zadeklarowały, że uwolnią to pasmo, o tyle nadal w tej sprawie milczy Rosja. Używanie częstotliwości z zakresu 700 MHz do innych celów w Obwodzie Kaliningradzkim uniemożliwia korzystanie z nich przez działające w Polsce telekomy na znacznej części obszaru naszego państwa.



W przypadkach takich, jak opisane wyżej, przepisy unijne dopuszczają wydłużenie okresu potrzebnego na rozdysponowanie pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G o maksymalnie dwa lata, o co wystąpił polski rząd.