DAJ CYNK

Polskie 5G może mieć problemy przez Rosję

msnet

Wydarzenia

Polski rząd prosi Brukselę o pomoc w negocjacjach z Rosją dotyczących uwolnienia częstotliwości potrzebnych do budowy sieci 5G - informuje dzisiejsza Rzeczpospolita.Polski rząd prosi Brukselę o pomoc w negocjacjach z Rosją dotyczących uwolnienia częstotliwości potrzebnych do budowy sieci 5G - informuje dzisiejsza Rzeczpospolita.

Na forum międzynarodowym Rosja obiecała uwolnić częstotliwości z zakresu 700 MHz, potrzebne do wdrożenia sieci 5G, ale w praktyce nie chce tego zrobić. Oznacza to, że w polskiej sieci 5G mogą się pojawiać zakłócenia nawet 300 km od granicy z Rosją.

Informowaliśmy Komisję o problemie, teraz chcemy ją poprosić, żeby włączyła się w negocjacje. To nie mogą być tylko rozmowy dwustronne - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Technologia 5G ma zostać wykorzystane między innymi przez autonomiczne samochody, inteligentne sieci energetyczne i systemy zarządzania ruchem w miastach. Uwolnienie częstotliwości 700 MHz przez Rosję jest konieczne do zrealizowania planów Unii Europejskiej, zgodnie z którymi, jak podaje Rzeszpospolita, do 2020 roku przynajmniej jedno duże miasto w każdym kraju Unii powinno być pokryte siecią 5G, a do 2025 roku ma to dotyczyć wszystkich dużych miast oraz głównych szlaków komunikacyjnych.

Zobacz: 3GPP zatwierdza specyfikację SA 5G NR
Zobacz: Nokia demonstruje możliwości sieci 5G
Zobacz: Huawei - pierwszy smartfon z 5G w 2019 roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Rzeczpospolita

Przewiń w dół do następnego wpisu