DAJ CYNK

Internauci i użytkownicy smartfonów używają zbyt prostych haseł

19.01.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3641

Ważne 3

0

Pomimo wielu kampanii o bezpieczeństwie w sieci, wiele osób nadal korzysta z prostych i łatwych do złamania haseł.

Pomimo wielu kampanii o bezpieczeństwie w sieci, wiele osób nadal korzysta z prostych i łatwych do złamania haseł.

Z ostatniego badania SplashData na temat haseł używanych przez internautów wynika, że wielu z nich nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich danych. Wśród najpopularniejszych 25 haseł używanych w 2015 roku zdecydowaną większość z nich stanowiły wariacje na temat ciągu cyfr, jak 123456, 12345678, 1111, wyrazu qwerty, a także wyrazy, takie jak password, welcome, dragon, master, football, basketball, princess, logo, login, starwars.

W 2015 roku Marta Loge z norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przeanalizowała wzory blokad ekranu użytkowników smartfonów. 44% z nich zaczynała się w lewym górnym rogu ekranu, a 77% z nich w dowolnym rogu. Średnia liczba punktów, przez które przechodził wzór, to pięć, co daje łącznie 7152 możliwe kombinacje. Używając czterech punktów liczba kombinacji spada do 1624, natomiast przy sześciu punktach liczba kombinacji wzrasta już do 26016. Kombinacje składające się z ośmiu i dziewięciu znaków dają taką samą liczbę kombinacji - 140704, ale to ten drugi wariant okazuje się być częściej wykorzystywany.

Uczestnicy badania zostali też poproszeni o stworzenie wzorów blokady dla trzech wymyślonych aplikacji - zakupowej, dla smartfonu i aplikacji bankowej. Zdecydowane najpopularniejsze były krótkie hasła, a do ich długości większą wagę przykładali mężczyźni.



Ilość użytych punktów nie zawsze jest gwarancją bezpiecznego wzoru. Dużo bardziej liczy się częsta i nieprzewidywalna zmiana kierunku rysowania lub też niespodziewane urwanie wzoru. Stąd też wzory z pierwszego rysunku są uznawane za bezpieczniejsze od tych z drugiego.

Źródło tekstu: SplashData; arstechnica; wł

Komentarze
Zaloguj się
14. reboot
0

2016-02-01 17:47:14

Jak wpiszecie swoje hasło na telepolis poprzedzając je znakiem #, to zostanie wygwiazdkowane. Np. moje hasło to #*********

Odpowiedz

13. ~
0

2016-01-20 18:40:01

taaaa ciekawe po jaki ch** mi haslo do telefonu... bo ktos mi przeczyta smsy albo napisze cos na forum przez tapatalka? straaaaaszne.ostatnio rejestowalem sie na jakims forum, o tematyce z d**y, kilku uzytkownikow na krzyz, ale adminek wymyslil sobie ze musze miec w hasle co najmniej osiem znakow, w tym dwie duze litery, dwie cyfry i przynajmniej dwa znaki specjalne. i wez to zapamietaj... rozumiem do banku, allegro, poczty... ale na durne forum??kurde do karty kredytowej wystarczaja 4 cyfry, a ktos panikuje ze ludzie uzywaja hasla starwars...

Odpowiedz

12. ~Punk
1

2016-01-20 17:09:37

Najlepsze hasło to te najgłupsze gdyż nie ma sensu i dla hakera jest one trudne do odgadnięcia.

Odpowiedz

2016-01-20 11:41:55

i do tego coraz większa liczba portali, w tym banków, które uniemożliwiają zapisanie loginu i hasła, więc sobie ludzie na karteczkach zapisują

Odpowiedz

10. ~Master Chief
2

2016-01-20 08:56:50

Od prostego hasła o wiele gorsze jest zbyt skomplikowane, które ktoś sobie zapisuje na karteczce, pod łóżkiem czy w innym miejscu, bo nie idzie spamiętać...

Odpowiedz

9. ~Jaa
0

2016-01-20 06:26:06

Co z mocnego hasla jak pozniej nie z winy uzytkownika wyciekaja...

Odpowiedz

8. ~
0

2016-01-19 22:27:01

Ja mam "mmmm".

Odpowiedz

7. Nomedaj
0

2016-01-19 19:28:42

Ludzie stosują proste hasła, bo nie podejrzewają, że ktoś będzie chciał się im włamać. I zazwyczaj mają rację. U Kowalskiego większe jest ryzyko, że dozna szkód z powodu jakiegoś wirusa lub awarii sprzętu, niż że włamie mu się na skrzynkę jakiś haker.

Odpowiedz

6. ~Lastpass
-1

2016-01-19 19:28:16

@5: Znamy pańskie hasła, i co nam zrobisz? :)

Odpowiedz

0

2016-01-19 19:16:37

Ja używam LastPassa i nie wyobrażam już sobie bez niego życia. Logować się mogę do niego za pomocą jednego hasła, czytnika linii papilarnych, PINu i dodatkowo włączyć weryfikację dwuetapową typu siatka maskowana, czy YubiKey.

Odpowiedz

3. ~Ugon
0

2016-01-19 19:08:00

Nie istnieje metoda ktora gwarantuje nam bezpieczene haslo. Zalezy deszyfrowanie hasla tylko od zaistnialej potrzeby.

Odpowiedz

2. ~
0

2016-01-19 19:02:42

Bo po co mam pamiętać skomplikowane hasło? Portale dawno powinny wprowadzić mechanizm oparty o weryfikacje dwuetapową. Hasło które zapamiętam i wymagany kod z google authenticatora. Na starej nokii z javą mam zainstalowany i moje hasła do gmaila, outlooka, bitmarket czy amazon to przysłowiowe ***.

Odpowiedz