DAJ CYNK

Długi Polaków wobec kablówek stale rosną. Lubimy oglądać telewizję, ale nie lubimy za nią płacić

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5166

Średnia wysokość długów Polaków wobec kablówek wystarczy na zakup średniej klasy telewizora. Łączna wartość zaległości to już ponad 143 mln złotych i stale rośnie.

Z danych GUS wynika, że 96% gospodarstw domowych ma telewizor. Z płatnej telewizji korzysta prawie 70% z nich. Korzysta, ale niekoniecznie opłaca zgodnie z zawartą umową.

Dane rejestru BIG InfoMonitor pokazują, że na koniec września 2019 roku średnia wysokość zadłużenia wobec dostawcy telewizji kablowej lub satelitarnej wynosiła 1987 zł. W 11 województwach jest to ponad 2000 zł. A co najważniejsze, w ciągu ostatniego roku średnia wysokość zadłużenia wzrosła aż o 481 zł.

Zobacz: Polacy korzystają z promocji, ale nie płacą rachunków. Długi wobec telekomów przekroczyły 1,4 mld zł

Największym zadłużeniem mogą "pochwalić się" mieszkańcy województwa wielkopolskiego - 2270 zł. Najmniejszym podlaskiego - 1890 zł. Za tyle można spokojnie kupić całkiem niezły telewizor. A ten Polacy zmieniają średnio co 7 lat. Podlaskie jest też najmniej zadłużonym województwem. Pod tym względem niechlubnie króluje województwo śląskie.

BIG zaległości za telewizję

Zobacz: Komisja Etyki Reklamy krytykuje Play za kampanię „5G Ready”

W ciągu ostatniego roku łączne zadłużenie dotyczące opłat za telewizję prawie się podwoiło - z 78,5 mln zł do 143,2 mln zł. Co ciekawe, są osoby, które nie widzą w tym zupełnie nic złego. Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że niepłacenie alimentów potępia 91% badanych. Czynszu 88%, rachunków za prąd lub gaz 85%, ale w przypadku telewizji już tylko 78%. Dla 22% osób nie ma zupełnie nic złego w niepłaceniu rachunków za telewizję.

Liczba telewizyjnych dłużników wynosi obecnie 72 110. W ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła aż o 29 099 osób. Częściej są to panowie, niż panie. A telewizję oglądamy chętnie, bo średnio przez 4 godziny i 17 minut dziennie.

Zobacz: Motorola prezentuje nowe telefony: One Macro, Moto G8 Plus i Moto E6 Play

Trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku firm. Tutaj liczba dłużników w ciągu ostatniego roku spadła o 119 przedsiębiorstw i wynosi obecnie 626. Łącznie zadłużenie firm wynosi 2,7 mln zł.

Zobacz: HP Elite Dragonfly debiutuje w Polsce. Oferuje 24 godziny pracy na pojedynczym ładowaniu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: BIG InfoMonitor

Przewiń w dół do następnego wpisu