DAJ CYNK

Polacy korzystają z promocji, ale nie płacą rachunków. Długi wobec telekomów przekroczyły 1,4 mld zł

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 11130

Ponad 1,4 mld zł! Tyle wynoszą zaległości Polaków wobec operatorów telekomunikacyjnych - tak wynikach z danych Krajowego Rejestru Długów. Lawinowo zwiększa się udział w tych statystykach ludzi młodych, w przedziale wiekowym do 25 lat. Pod względem regionalnym najgorzej uplasował się Śląsk. 

Analiza KRD wykazała, że w ciągu ostatnich pięciu lat zadłużenie w grupie osób 18-25 lat wzrosło o 142 mln zł. Obecnie wynosi ono 147 mln zł, podczas gdy jeszcze pięć lat temu było to nieco ponad 4,6 mln zł. Jeszcze w połowie 2017 roku młodzi ludzie byli najmniej zadłużoną grupą klientów na sześć kategorii wiekowych - dziś większe sumaryczne zaległości w opłacaniu rachunków mają tylko osoby z przedziałów wiekowych 26-35 lat i 36-45 lat. 

Zobacz: Rynek smartfonów w Europie w 1Q2019 według IDC. Huawei mocno w górę, Apple mocno w dół
Zobacz  Lubimy opłacać rachunki przez Internet

Najmniej korzystnie statystyki dla młodych konsumentów wypadają pod względem średniego poziomu zadłużenia wobec telekomów. W całym przedziale wekowym wynosi ono obecnie 2 643,58 zł, jednak wśród klientów do 25 lat średnia jest wyższa o 400 zł i przekracza 3 tysiące złotych, co daje mu najwyższe miejsce we wszystkich kategoriach wiekowych.

"Atrakcyjny telefon w zamian za abonament to dzisiaj norma. Problem w tym, że z każdym takim abonamentem wiążą się regularne miesięczne zobowiązania, których młodzi ludzie nie zamierzają spłacać. Tymczasem na listę dłużników można już trafić za zaległości w kwocie 200 zł. Taka zła historia płatnicza z pewnością nikomu nie ułatwi startu w dorosłość" – powiedział prezes Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

 

Bardziej lekceważący stosunek do płatności rachunków wykazują mężczyźni (59 proc.) niż kobiety (41 proc. proc.). Największa liczba dłużników - ponad 23 proc. - mieszka w niewielkich miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. W miastach powyżej 300 tys. jest ich już nieco mniej, 17 proc. Abonenci z najmniejszych miejscowości mają też najwyższe zaległości w płatnościach, które sięgają 205,5 mln zł.

Zobacz: 802 mln zł długu za rachunki telefoniczne
Zobacz: Jak Polacy płacą rachunki za telefon?

Według KRD najmniej chętni do płacenia rachunków są konsumenci ze Śląska (161,2 mln zł), Mazowsza (157,7 mln zł) i Dolnego Śląska (124,1 mln zł). Po drugiej stronie, jako bardziej regularni płatnicy, znajdują się mieszkańcy województwa podlaskiego (19,3 mln zł), świętokrzyskiego (22,9 mln zł) i opolskiego (24,2 mln zł).

Swój udział w zadłużeniu wobec operatorów mają też firmy - suma zaległości w rachunkach wyniosła 193,6 mln zł. Na pierwszym miejscu niechlubnych statystyk znajdują się handlowcy (43,4 mln zł), znacznie dalej za nimi plasują się branże budowlana (25,9 mln zł) i finansowa (20 mln zł). Na kolejnych pozycjach znajdują się przedsiębiorstwa transportowe (19,8 mln zł) i zakłady usługowe (16,9 mln zł).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu