DAJ CYNK

Rząd daje 100 zł na dekoder. To pułapka?

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Rząd daje 100 zł na dekoder? To pułapka!

Bon na 100 zł na zakup dekodera może być tak naprawdę sprytnym zagraniem rządu i swego rodzaju pułapką — przewidują prawnicy.

Kilka dni temu rząd zapowiedział prace nad ustawą, która wprowadził bon na zakup dekodera. Każdy, kto dysponuje zbyt starym sprzętem RTV, będzie mógł starać się o dofinansowanie w wysokości 100 zł na zakup dekodera zgodnego z nowym standardem.

Skąd taki pomysł? W przyszłym roku sygnał cyfrowej telewizji naziemnej zacznie być nadawany w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, który nie jest obsługiwany przez starsze telewizory oraz dekodery. Kwota 100 zł pozwoli na zakup prostego dekodera, dzięki któremu odbiór telewizji w nowej wersji nie będzie problemem.

Co ważne, tych 100 zł nie dostaniemy w formie gotówki, a jako bon do wykorzystania w sklepach, które zdecydują się wziąć udział w programie. Dlatego też konieczne będzie stworzenie systemu informatycznego, który będzie łączyć kupujących i sprzedających. Dane mają być tam przetrzymywane do 5 lat.

Bon na dekoder to pułapka

Jednak prawnicy przewidują, że wspomniany bon, a konkretniej cały system informatyczny wokół niego, może być tak naprawdę pułapką i sposobem na zebranie informacji o obywatelach. Wszystko po to, aby skuteczniej ściągać abonament RTV.

System informatyczny przewidziany w ustawie pachnie mi tzw. misiem na miarę naszych możliwości. Za publiczne pieniądze będziemy budować kolejne rozwiązanie zbierające informacje o obywatelach. Sugeruje to, że nie chodzi o to, aby dać ludziom 100 zł na dekoder, ale o to, by przywrócić system ściągalności abonamentu RTV tylnymi drzwiami.

- komentuje Mariusz Busiło z kancelarii Bącal Busiło w rozmowie z Rzeczpospolita.pl

W tym momencie Poczta Polska nie może kontrolować, kto ma telewizor, a kto nie. Bon na dekoder i idący za tym system informatyczny da jednak urzędnikom jasną informację, kto ogląda telewizję i nie płaci abonamentu. Dzięki temu skuteczniejsze stanie się jego ściąganie od obywateli.

AKTUALIZACJA:

Ministerstwo Cyfryzacji, które będzie odpowiadać za program, zapewnia, że wymiana dekoderów jest bez związku z abonamentem RTV. W komunikacie czytamy:

Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów.

Dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (np. związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu.

Zobacz: Duda podpisał. Policja przyjedzie do internetu
Zobacz: TVP. Jacek Kurski zalicza kosmiczną wtopę. Nie dadzą mu spokoju

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ollyy / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Rzeczpospolita.pl